- Ovaj dan, koji slavi energiju i mladost, prilika je ujedno da sagledamo izazove, prilike i okolnosti sa kojima se mladi u Crnoj Gori svakodnevno susreću. Nažalost, djeluje da su izazovi mnogo brojniji - broj mladih koji žele da napuste Crnu Goru, prema mnogim istraživanjima više od njih 70 odsto, svakako da na to i ukazuje - navode u saopštenju.
Ističu da je jasno da kao zajednica moramo raditi na izmjeni cjelokupnog okruženja u kojem mladi ljudi odrastaju i žive.
- Kao zajednica moramo preuzeti vaspitno-didatičku ulogu, onu koja će izbjeći scenario u kojem do avgusta tekuće godine bilježimo 114 slučajeva vršnjačkog nasilja. Svaka posljedica ima svoj i uzrok, a recimo da je za nasilje dovoljna glorifikacija istog, prisutna u tekstovima mainstream pjesama, njihovim spotovima, a koja je svoje mjesto zauzela i u opštim kulturnim tokovima - navode iz Mreže.
Naglašavaju da je u takvom haotičnom okruženju za očekivati da bi se spas mogao naći u nekom snažnijem institucionalnom odgovoru, naročito u aktivnijoj i sveprisutnijoj ulozi škole.
- Međutim, razočaravajući rezultati Pisa i eksternih testiranja i sami govore da je stanje u ovoj oblasti alarmantno, zbog čega je obrazovna reforma postala imperativ ukoliko želimo da sačuvamo naše mlade ljude, kako njihovo duhovno biće, tako i njihov ostanak u Crnoj Gori.
A sve ako se i jedan dvadesetdvogodišnjak provuče neokrznut kroz sve faze obrazovnog sistema i kroz sve maligne uticaje moralno kontaminiranog društva, na red dolazi i njegovo stambeno pitanje, a koje je, naročito danas, uz visoke cijena nekretnina prestalo i da bude pitanje, jer se odgovor nalazi u životu sa roditeljima do 33. godine.
Zbog svega navedenog upravo se postavlja pitanje: hoćemo li svake godine Dan mladih iskoristiti da sagledavamo iste probleme kroz retrospektivu ili ćemo pokušati da zajednički stvorimo jednu zdravu perspektivu? Mi stvaramo. I računamo na tebe. Mladi pokreću - saopštili su iz Mreže za omladinski aktivizam Crne Gore.