Министарство унутрашњих послова (МУП) нема документацију о уговореној набавци система АФИС, који би требало да смањи могућност издавања дуплих личних карата. Да нема информација о овом послу, потврђује рјешење МУП-а издато на захтјев МАНС-а који је тражио податке о овој јавној набавци, а у које је Дан имао увид. Ова НВО је још 2016. године тражила уговор о набавци АФИС система, али је он тада проглашен тајним.
Цивилни АФИС систем, коjи треба да сприjечи "дупли идентитет", а тиме и могућност вишеструког гласања на изборима, испоручен jе jош 2016. године МУП-у, док је уговор о његовој набавци потписан годину раније.
– НВО МАНС је МУП-у поднијела захтјев за слободан приступ информацијама 21. октобра, којим су тражене информације о уговорима о набавци система АФИС и свим другим актима које МУП посједује у вези са овим правним послом. Актом Службе за финансијске, опште и помоћне послове обавијештени смо да је Биро за јавне набавке у обавези да документацију чува од три до пет година, зависно од поступка, а у последњих пет година немају документацију за спровођење поступка набавке АФИС система и покренута је набавка одржавања истог путем ЕСЈН-а, која није спроведена из разлога јер није достављена ниједна понуда, наводи се у рјешењу МУП-а од 12. новембра ове године.
Коментаришући непостојање документације за набавку АФИС система, руководилац Стручног тијела Националног савјета за борбу против корупције на високом нивоу Вања Ћаловић Марковић казала је у изјави за "Дан" да су, захваљуjући накарадном Закону о архивскоj грађи, државни органи сами прописивали рокове чувања већине података, укључуjући и информациjе коjе се односе на jавне набавке.
– Након само пар година бивша власт jе уништавала броjне доказе коруптивних послова, покриваjући се тим законом. Нериjетко су та документа прво проглашавали таjним, а затим их уништавали. Такав jе примjер и овог тендера МУП-а, гдjе су уништени подаци о набавци коjа jе била проглашена таjном и чиjи детаљи су, упркос судским пресудама, скривани од jавности.
Због тога jе Савjет за борбу против високе корупциjе, на моj предлог, усвоjио препоруку да ресорна министарства направе анализу тог закона, како би се таj пропис што приjе промиjенио и тиме се омогућило траjно чување броjних података коjи настаjу у раду институциjа. Другом препоруком Савjета обавезане су све институциjе да у року од мjесец изврше ревизиjу и продуже рокове за чување података коjе, сходно важећем закону, сами прописуjу и да о томе обавиjесте Владу. Влада jе усвоjила те препоруке Савjета и jа очекуjем да Савjет ускоро добиjе конкретне информациjе о резултатима њеног спровођења, изјавила је Ћаловић.