Traži se i oprema za uspostavljanje lokacija koje su promijenile konfiguraciju izradom novih saobraćajnica, kao i oprema za izradu oštećenih lokacija.
Prva partija, koja se odnosi na održavanje sistema video-nadzora javnih površina u Podgorici, Budvi i Baru, procijenjena je na vrijednost od 100.000 eura. Njome se traži usluga preventivnog održavanja sistema video-nadzora javnih površina u tri grada, kao i u slučaju hitnih intervencija. Cijenom je obuhvaćena i pripravnost, kao i angažovanje ekspertskog kadra.
Druga partija, vrijedna 200.000 eura, odnosi se na nabavku rezervne opreme za sistem video-nadzora javnih površina. Između ostalog, traže se fiksne kamere za automatsko prepoznavanje tablica u LPR sistemu, isporuka i ugradnja fiksne kamere za sveobuhvatno praćenje saobraćaja u LPR sistemu, naprednu analitiku, brzu pretragu i analizu snimljenog materijala, optički transiveri, nabavka UPS-a za potrebe obezbjeđivanja neprekidnog napajanja...
Trećom partijom, procijenjene vrijednosti od 160.000 eura, traže se oprema i radovi za uspostavljanje lokacija koje su promijenile konfiguraciju izradom novih saobraćajnica. U okviru ove partije, između ostalog, traži se izrada betonskog postolja za potrebe nošenja klimatizovanog rek ormara, isporuka i montaža fiber optičkih patch panela, geodetsko snimanje i izrada geodetskog elaborata i katastra instalacija, isporuka i ugradnja fiksne kamere za automatsko prepoznavanje tablica u LPR sistemu, izrada telekomunikacionog priključka, isporuka i ugradnja toplocinčanog portalnog stuba sa ankerima...
Nabavka opreme i radova oštećenih komponenti sistema na mikrolokacijama i unapređenje infrastrukture predmet su četvrte partije tendera koji je raspisao MUP. Procijenjena vrijednost ove partije je 140.000 eura. Kroz nju je definisana isporuka i ugradnja toplocinčanog konzolnog stuba sa ankerom, iskopavanje rupe i izrada temelja konzolnog stuba, isporuka i ugradnja kamera, nabavka, isporuka i ugradnja UPS-a za potrebe obezbjeđivanja neprekidnog napajanja.
Tender je otvoren do 4. marta.
Balkanska istraživačka mreža Crne Gore (BIRN CG) objavila je prošle godine da crnogorski MUP posjeduje softver za biometriju Better Tomorrow, koji se može koristiti u okviru sistema za nadzor javnih površina, i da su kamere namijenjene za prepoznavanja lica postavljene u Podgorici, Baru i Budvi.
Softver koji je MUP nabavio u okviru projekta sistema video-nadzora javnih površina proizvela je izraelska kompanija Any Vision. Kako je tada objavljeno, tokom nadzora 2021. i 2022. godine, Agencija za zaštitu ličnih podataka (AZLP) utvrdila je da su takve kamere bile uključene, ali da nijesu bile povezane na softver za prepoznavanje lica, koji je u tom momentu bio u fazi implementacije.
Agencija je prošle godine privremeno zabranila MUP-u obradu podataka o ličnosti putem sistema video-nadzora javnih površina na teritoriji Podgorice, Bara i Budve.