U Crnoj Gori je 30. oktobra ove godine ukupan broj zaposlenih bio 239.494, pri čemu je svaki treći, odnosno njih 77.801 bio zaposlen u javnom sektoru, pokazuju podaci Uprave prihoda i carina koji su dostavljeni "Danu". U toj instituciji objašnjavaju da su u brojku o zaposlenima u javnom sektoru uključeni Vlada, ministarstva, uprave, agencije, institucije, lokalna samouprava, organi lokalnih samouprava, preduzeća čiji je vlasnik Vlada ili opštine. Ukupan broj zaposlenih lica u privatnom sektoru iznosi 162.972.
– Ukupan broj zaposlenih lica u Vladi je 177, a u ministarstvima 6.640. Ukupan broj zaposlenih lica u preduzećima čiji je vlasnik država iznosi 15.287, u agencijama 798, u lokalnim samoupravama i organima lokalne samouprave radi 5.977 lica. U preduzećima čiji je vlasnik lokalna samouprava zaposlena su 7.453 radnika – navode u Upravi prihoda i carina.
Prema podacima Uprave za statistiku, prosječna plata u sektoru "državna uprava i odbrana: obavezno socijalno osiguranje" iznosila je u septembru 913 eura. Na nivou države prosječna bruto zarada (sa porezima) u septembru ove godine iznosila je 998, što je u neto iznosu 800 eura.
Prema ocjeni Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu, javni sektor je već duže privlačniji za zapošljavanja od privatnog sektora, ne samo zbog većih primanja u javnoj administraciji, već i zbog činjenice da kod privatnika morate da pružite maksimum da biste imali i zadržali posao, dok kod države možete da radite sa mnogo "kafe-pauza", konstantnih kašnjenja u dolascima na posao, sa lažnom diplomom i da nemate pojma o tome što radite.
– Ali ste "ubačeni" zahvaljujući partijskim ili nepotističkim vezama, možete da ostvarujete čitav niz dodatnih benefita... I da ste pri tome zaštićeni kao "bijeli medvjed", zahvaljujući boljim kolektivnim ugovorima. Za Crnu Goru je odavno poznato da je u javnom sektoru na hiljade prekobrojno zaposlenih, ali niko se ne usuđuje (dominatno iz političkih razloga) da se utvrdi stvarni broj potrebnih u administraciji, koji su dovoljni da ispunjavaju potrebe građana. A prekomjerni broj uposlenih je posmatrano na duži rok ozbiljan teret za javne finansije – kaže Mrdović.
Kada je riječ o brojci od 240 hiljada uposlenih, Mrdović kaže da nije jasna ta struktura zaposlenosti i najvjerovatnije se radi o svima koji su ostvarili neki vid angažmana.
– Za državu bi bilo jako dobro da je tolika brojka stvarno zaposlenih, odnosno onih koji su na ugovorima o radu, jer bi to značilo snaženje ekonomskih aktivnosti – navodi Mrdović.
"Dan" je ranije objavio da je početkom maja ove godine Uprava za ljudske resurse u svojoj kadrovskoj evidenciji imala 14.438 zaposlenih. Ta institucija je te podatke objavila odgovarajući na zahtjev za slobodan pristup informacijama, koji im je uputila Akcija za socijalnu pravdu, a koja je tražila podatke o ukupnom broju zaposlenih na osnovu Zakona o državnim službenicima i namještenicima, a shodno kadrovskim evidencijama Uprave za ljudske resurse.