Приjедлог групе невладиних организациjа да се на попису становништва изоставе питања о етничкоj припадности, вjеросиповjести и матерњем jезику jе одбиjен, наводи се у Извjештаjу о спроведеноj jавноj расправи.
Расправу поводом Нацрта закона о попису становништва, домаћинстава и станова у 2021. години jе организовало Министарство финансиjа и социjалног старања, пише агеција Мина.
Приjедлог агенциjе ДАМАР, Центра за демократску транзициjу, СтарсУП-а, Центра за демократиjу и људска права, Jувентаса и Центра за Мониторинг и истраживање се одбиjа jер би, како се наводи у образложењу, “изостављање тих питања довело до неусклађености са другим законима”.
“То би било супротно са Правно-техничким правилима за израду прописа”, наводи се у образложењу обjављеном на саjту Владе.
У документу се наводи да jе прихваћен приjедлог да се у упитник уврсти сет питања у вези са особама са инвалидитетом (ОСИ), на основу методологиjе и упитника Вашингтонске групе за статистику ОСИ.
“То jе законска норма коjу даље треба уредити методолошким упутством, као подзаконским актом, уз додатне консултациjе са надлежним институциjама”, додаjе се у образложењу.
Како се каже у документу, прихвата се приjедлог да се, из назива Нацрта Закона о попису становништва, домаћинстава и станова, избришу риjечи „у 2021. години“.
Одбиjа се приjедлог да овлашћени представници међународних организациjа и домаћих невладиних организациjа, регистрованих за праћење остваривања политичких слобода и права, могу пратити ток пописа и рад органа за спровођење пописа.