Govor mržnje (ilustracija) / - PEXELS-RODOLFO-CLIX-1161930
08/12/2021 u 17:00 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Nacionalizam i govor mržnje potisnuli borbu protiv korupcije

Očigledno je da ne postoji spremnost nove parlamentarne većine da borba protiv korupcije bude nepristrasna i sprovedena jednako prema svima, ocjenjuje Ćalović Marković

Korupcija je hronična bolest u Crnoj Gori, kojoj lijeka nije dala ni aktuelna vlada, koja uprkos obećanjima ipak nije postigla zadovoljavajuće rezultate na tom planu, iako je postojala politička volja, ocjenjuju sagovornici "Dana", u susret Međunarodnom danu borbe protiv korupcije, 9. decembru.

Rukovodilac Stručnog tijela Nacionalnog savjeta za borbu protiv korupcije, izvršna direktorica MANS-a Vanja Ćalović Marković smatra da je borba protiv korupcije zapala u drugi plan usled eskalacije senzacionalizma, nacionalizma i govora mržnje. Podsjeća da je bivši režim usavršio skretanje pažnje sa bitnih pitanja pokretanjem onih koja se tiču vjere i nacije, pa podsjeća na slučaj privatizacije Elektroprivrede, kada je odjednom postavljeno pitanje legitimnosti postojanja crkve na Rumiji, koja je na toj planini postavljena uz asistenciju policije i vojske.

image

Ćalović Marković

LAZAR RUZIC

–Prisutan je jedan sveopšti rast senzacionalizma, nacionalizma, govora mržnje, što je karakteristika poslednjih godinu. Vlada nije uspostavila kontrolu nad svim institucijama sisteme u kojima su zapošljavani ljudi iz bivšeg režima, samo po političkom osnovu, a sa druge strane očigledno je da ne postoji spremnost nove parlamentarne većine da borba protiv korupcije bude nepristrasna i sprovedena jednako prema svima – ocjenjuje za "Dan" Ćalović Marković.

Ona ističe da umjesto da oslobode institucije, prije svega tužilaštvo, pojedini djelovi parlamentarne većine suštinski žele da tu instituciju samo stave pod svoju kontrolu.

– Dakle, ne da je oslobode od političke kontrole, nego da je ne kontroliše bivši režim nego oni sami, i da očigledno po sličnom principu tu instituciju koriste za političke bitke, a ne za borbu sa kriminalom i za pravdu. To nije karakteristika samo za tužilaštvo, već imamo i u nekim drugim oblastima da neke političke strukture koje su kritikovale partijsko zapošljavanje kada su bili opozicija, sada se ponašaju na jednak način. Zapošljavaju se kadrovi bez znanja i iskustva, koji ne odgovaraju za greške. Sve dok Crna Gora bude zarobljena partijskim i ličnim interesima, bilo koga, mi ćemo teško imati ozbiljne rezultate kada je u pitanju borba protiv korupcije – upozorava Ćalović Marković.

Mnogo obećavano, malo urađeno

Na pitanje da li je nova vlada uspjela da napravi pomake u borbi protiv korupcije ili je to ostala jedna od želja sa početka mandata, Marinović kaže da je, nažalost, za godinu dana mnogo najavljivano u ovoj oblasti, a malo napravljeno.

– Vjerujem da to građani i građanke prepoznaju jer oni ovaj problem korupcije, po našim istraživanjima, pozicioniraju među tri najvažnija, a ovoj vladi su dali za učinak slabu dvojku– kaže ona.

Predsjednica Odbora za antikorupciju Daliborka Pejović kaže za "Dan" da je najmjerodavniju ocjenu o borbi protiv korupcije u Crnoj Gori "dala Evropska komisija kroz poslednji izvještaj, ocjenjujući da je tretiranu godinu obilježio limitiran progres u oblasti korupcije".

image

Pejović

IVAN PETROVIC-IPE

– Očigledno su izostale sve korektivne akcije aktuelne vlade, a koje su najviše kritikovane u proteklom periodu i samo su djelimično ispunjene preporuke. Vidljiv je pozitivan odnos Komisije iz izvještaja u odnosu na proaktivnost Agencije za sprečavanje korupcije prema javnosti, medijima i civilnom sektoru. Redovnije razmatranje izvještaja Agencije na Odboru za antikorupciju omogućilo je kvalitetniji uvid u rad ove institucije, a sigurna sam da će uticati i na unapređenje rada iste. Borba protiv korupcije ostaje i dalje prisutna kao problem kojim ćemo se dominantno baviti i kroz proces pregovaranja u oblastima 23 i 24 i gdje će od kvaliteta ostvarenih rezultata zavisiti ukupan integrativni proces – ističe Pejović.

Moglo se više uprkos opstrukcijama

Ćalović Marković dodaje da je Vlada mogla da uradi mnogo u oblasti borbe protiv korupcije bez obzira na pritiske i opstrukcije kojima je izložena.

– Mogla je da izađe sa više predloga zakona, pa i sve da ih Skupština ne usvoji. Mogla je da da jasne strateške pravce kada je u pitanju borba protiv korucpije, jer to nismo dobili osim opšteg opredjeljenja. I ono što je najvažnije za NVO sektor i medije jeste da su mogli da izađu sa boljim Zakonom o slobodnom pristupu informacijama. Premijer je rekao u ekspozeu i insistirao više puta da je transparentnost jedna od ključnih odlika ove vlade, a transparentnost je osnovni način da se borimo protiv korupcije i da je otkrijemo kaže Vanja Ćalović Marković.

Saradnica na programima u Centru za građansko obrazovanje Maja Marinović ističe da borba protiv korupcije i organizovanog kriminala još uvijek predstavlja oblast u kojoj Crna Gora pokazuje ograničen napredak, iako je od važnosti u napredovanju u procesu pristupanja EU. To se, kako ističe, konstatuje i u Izvještaju Evropske komisije, koji posebno akcentuje i probleme u pravosuđu jer su ne samo opterećujući, već se čini u nekim djelovima, i blokirajući za snažan i adekvatan odgovor na korupciju, a posebno onu na visokom nivou.

image

Maja Marinović

CGO

– Nažalost, tu se radi o hronično lošoj ocjeni. Dobro je što sada određene institucije pokazuju neki vid drugačijeg pristupa, poput Agencije za sprečavanje korupcije– navodi Marinović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Krupne ribe i dalje nedodirljive

Acilim
This comment was minimized by the moderator on the site

Malom lopovu skidaju glavu a velikom KAPU

Srbenda
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
21. mart 2025 16:44