Na sjednici su razmatrani predlozi budžeta za više subjekata čiji su fokus u radu ljudska i manjinska prava. Iako će ukupan budžet za sve institucije (Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava, Zaštitnik ljudskih prava, Agencija za zaštitu ličnih podataka, Fond za manjine, Centar za održavanje i razvoj kultura manjina i nacionalni savjeti) biti uvećan za 641.000 eura u odnosu na ovogodišnji budžet, predstavnici nacionalnih savjeta poručili su da se opredijeljenim sredstvima ne mogu servisirati ni najmanje potrebe onog što predstavlja njihov rad.
Generalni direktor Direktorata za državni budžet Bojan Paunović kazao je na sjednici odbora da je predlogom budžeta za narednu godinu za Ministarstvo ljudskih i manjinskih prava planirano 2,58 miliona eura, Zaštitniku ljudskih prava 908.000, AZLP-u 846.000, Fondu za manjine 2,2 miliona, Centru za održavanje i razvoj kultura manjina 419.000, a nacionalnim savjetima milion eura.
Paunović je objasnio da je za nacionalne savjete predloženo 200.000 eura više u odnosu na ovu godinu.
Predsjednik Bošnjačkog vijeća Suljo Mustafić ocijenio je da manjinska politika kaska i za potrebama i za onim što su institucionalna utemeljenja manjinskih institucija.
– Ne mogu se manjinske institucije održavati na vještačkom disanju i tako što pustite malo više kiseonika u godini koja je ispred nas. Nismo zadovoljni jer se sa ovim sredstvima ne mogu servisirati ni najmanje potrebe onog što su manjinska vijeća i njihov rad. Da ne govorim šta bi bilo kada bismo pokrenuli izdavačku djelatnost, kada bismo se bavili medijima, elektronskim portalima, kada bismo pisali posebne segmente programa za obrazovanja. Gdje su ta sredstva? Za najobičnije aktivnosti su potrebna mnogo veća sredstva od ovih predviđenih budžetom – poručio je on.
Predsjednik Savjeta Muslimanskog naroda Sabrija Vulić poručio je da nacionalni savjeti treba da budu krovne organizacije manjinskih naroda.
– Ovakvim budžetom se dešava jedna svjesna marginalizacija manjinskih savjeta a favorizovanje drugih organizacija – ukazao je on.
Vulić je naveo da je za šest nacionalnih savjeta predviđeno milion eura, a za projekte Fonda za manjine 1,7 miliona.
– Za te projekte ne mogu da konkurišu nacionalni savjeti, a to su sredstva koja idu "nepoznatim počiniocima". Nacionalni savjeti su svjesno marginalizovani jer sa ovim sredstvima ne možemo da zaposlimo ljude, da organizujemo studijske posjete, događaje – istakao je Vulić.
Predstavnik Ministarstva ljudskih prava je kazao da takva politika prema nacionalim savjetima traje 30 godina.
V. d. direktora Fonda za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Agron Ibrahimi kazao je da Skupština, kao osnivač Fonda, treba da pokrene izmjene Zakona o manjinskim pravima i slobodama, te da se njime prošire djelatnosti i ovlašćenja savjeta, kako bi svi bili zadovoljni. On je kazao da je na čelo Fonda došao prije 30 dana, te da za to vrijeme nije mogao da bude "supermen" i da zadovolji savjete. Predložio je da se izmjenama zakona "uspostave nova pravila igre kako bi učesnici konkursa bili zadovoljni raspodjelom sredstava".
Predsjednik Odbora za ljudska prava Jovan Vučurović kazao je da Skupština jeste osnivač Fonda, ali da su ingerencije na Vladi. Članica odbora Edina Dešić pozdravila je napore da se budžetom za narednu godinu povećaju sredstva za nacionalne savjete, ali je ocijenila da taj iznos opet nije adekvatan, s obzirom na to da svako manjinsko vijeće pojedinačno dobija po 166.000 eura.