
To je poručeno sa studentske tribine "Kriminalni obračuni i masovna ubistva u Crnoj Gori: krivičnopravni i psiho-socijalni aspekti", koje je na Pravnom fakultetu u Podgorici organizovao Studentski parlament Univerziteta Crne Gore (SPUCG), u saradnji sa Studentskim radiom Krš i Studentskim vijećem fakulteta.
Kriminolog i redovni profesor na Pravnom fakultetu Velimir Rakočević pojasnio je da se kod masovnih ubistava radi o ekspresivnom nasilju, dok je kod kriminalnih obračuna u pitanju instrumentalno nasilje.
– Ako nam nasilje, pogotovo ekstremno, ili visok stepen agresije, postane nešto uobičajeno, onda imamo problem. Posljedice su razorne, jer na našem malom prostoru, ako govorimo o učestalosti i jedne i druge tipologije zločina, svi moramo biti zabrinuti. Strah od zločina u dugom periodu razvoja ljudskog društva bio je čovjekov prvi strah. Samo su ga povremeno zamjenjivali strah od bolesti i rata – kazao je Rakočević.
On je istakao da je bezbjednost najskuplja riječ i da su zbog toga u sistemu vrijednosti na prvom mjestu život i tijelo, a zatim sve ostalo.
– Kada govorimo o kriminalnim obračunima, tu imate brojne mehanizme da, makar na nivou indicija, detektujete pripremu tih zločina u jednoj od narednih faza. Kada su u pitanju ovi drugi zločini, oni su najčešće iznenadni, nepredvidivi, eksplozivni – rekao je Rakočević.
Smatra da ključ svega leži u uzrocima zločina, a sa druge strane u preventivnim aktivnostima.
– Policija je ključna brana da zlo ne pobijedi dobro, pod uslovom da radi zakonito i profesionalno. Ona ima mehanizme i prva dolazi do informacija o brojnim kriminalnim aktivnostima. Ako policija odradi svoj posao u skladu sa standardima, sve ostalo je mnogo jednostavnije. Svakodnevno čujete da nama nedostaje dvije hiljade policajaca. Znate li koji je to ugrožavajući faktor bezbjednosti – upozorio je Rakočević.
Advokat Zoran Jovetić ocijenio je da problem nijesu zakoni, već njihova primjena. On je poručio da se društvo i sredina ne smiju navikavati na zločine i da se stvari ne smiju uprošćavati.
– Mi govorimo o tome da li su dobre kazne, a mi do tih kazni i ne dolazimo. Ako nemamo presuda, onda je to problem. Ako je voda u nekoj rijeci mutna na izvoru, biće mutna i kasnije. Ako istraga nije dobro urađena, ako tu nisu sve činjenice provjerene, uzete u obzir, fiksirane kao dokazi, kasnije optužnica neće biti dobra, suđenje će biti nikakvo, a o odlukama da ne pričamo. Mi odluka vrlo malo i imamo – kazao je Jovetić.
On je dodao da "svaki građanin treba da bude mali bezbjednjak".
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar