/ - FOTO: PR CENTAR
21/12/2021 u 12:59 h
DAN portalДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Nedostaje sistematičan pristup izvještavanju o OSI kod medija

Istraživanje o izvještavanju lokalnih medija o i za osobe s invaliditetom sprovedeno je na bazi upitnika od 15. juna do 15. jula ove godine

Lokalni mediji o osobama s invaliditetomnajčešće izvještavaju jednom mjesečno, javni emiteri to rade češće od komercijalnih, a takvo sporadično prisustvo informacija ukazuje na nedostatak sistematičnog pristupa izvještavanju o OSI, pokazalo je istraživanje Inicijative mladih s invaliditetom Boke.

Istraživanje o izvještavanju lokalnih medija o i za osobe s invaliditetom  sprovedeno je na bazi upitnika od 15. juna do 15. jula ove godine, a obuhvatilo je odgovore dobijene od predstavnika/ca 50 lokalnih medija - šest televizijskih stanica, 16 radio stanica, 28 internet portala iz 16 crnogorskih opština.

Izvršna direktorka I MI Boke, Miroslava Mima Ivanović, rekla je da mnogi građani i građanke Crne Gore, pogotovo oni u ruralnim područjima, formiranju svoj stav o OSI na osnovu medijskog izvještavanja, koje, kako je kazala, nije uvijek adekvatno.

- Često se o OSI izvještava na način koji podrazumijeva milosrđe, uveličavanje uspjeha OSI ili predstavljanje njih kao heroja. Zbog toga nastaju i pogrešni stavovi, tj predrasude, stereotipi među mladom generacijom- istakla je Ivanović.

Prema njenim riječima, informacije u medijima često nisu pristupačne za OSI i zbog toga ne mogu da dobiju čak ni one informacije koje utiču na njihovu egzistenciju.

- Ono što je vrijedan proizvod ovog projekta je veb sajt naše organizacije, koji je prvi veb sajt jedne NVO u Crnoj Gori koji je pristupačan za OSI. Omogućava više funkcija prilagođavanja veličine fonta, razmaka, teksta, tako da osobe sa oštećenjem vida i osobe sa diskleksijom mogu bez prepreka da pročitaju informacije koje se na njemu nalaze- navela je Ivanović.

Ukazala je da oblast medija nije na adekvatan način regulisana propisima, gdje bi se Konvencija Ujedinjenih nacija neposredno trebala primjenjivati.

- Svi lokalni mediji bi trebalo da preuzeti informacije pristupačne za OSI i raditi na tome da utiču na smanjenje stereotipa i predrasuda prema OSI u javnosti. Ono što je slučaj kod nas je da zakoni iz medija podstiču i omogućavaju finansijsku podršku kako javnim emiterima, tako komercijalnim, koji proizvode sadržaje koji se bave pitanjima OSI i koji pružaju pristupačne informacije za OSI- istakla je Ivanović.

Koautorka Izvještaja o izvještavanju lokalnih medija o i za OSI, Irena Rašović, istakla je da je istraživanje pokazalo da o i za OSI mediji nedovoljno i neadekvatno izvještavaju.

- Cilj istraživanja bio je da se na bazi upitnika utvrdi: da li i u kojoj mjeri lokalni mediji kreiraju sadržaje koji se bave pitanjima OSI, da li pružaju pristupačne informacije za OSI i ima li razlike u izvještavanju na ovu temu u odnosu na tip područja (urbalno, ruralno)- pojasnila je Rašović.

Kazala je da najveći broj lokalnih medija iz ruralnih područja o OSI izvještava najmanje jednom mjesečno, za razliku od lokalnih  medija u urbanim sredinama koji o OSI najčešće izvještavaju na sedmičnom nivou. 

- Kad su u pitanju mediji u ruralnim područjima, 54 odsto ih je kazalo da o OSI izvještava najmanje jednom mjesečno, 31 odsto najmanje jednom sedmično, a 15 odsto najmanje jednom u tri mjeseca- rekla je Rašović.

Opširnije OVDJE.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
22. april 2025 01:02