
Skupštinski Ustavni odbor još nije zakazao sjednicu na kojoj bi se izjasnio o podršci za dva kandidata za sudije Ustavnog suda, iako su saslušanja devet lica koja su konkurisala za tu poziciju završena još u decembru. Predsjednica Ustavnog odbora Simonida Kordić kazala je za "Dan" da će nastojati da u što skorijem roku donesu odluku, a prije nje će morati da sprovedu konsultacije poslanika koji su članovi pomenutog skupštinskog tijela.
– U što skorijem roku Odbor će odlučivati o izboru dvoje sudija, odnosno glasaće se i koje dvoje dobije potrebnu većinu, kao predlog odbora biće upućeni plenumu koji dalje odlučuje o izboru – pojasnila je Simonida Kordić.
Ona navodi da ne može u ovom trenutku precizirati datum održavanja Ustavnog odbora. Odbor dvoje sudija bira između devet kandidata i to su: Ilija Vukčević, Sulejman Guči, Snežana Jonica, Jadranka Novaković, Zdenka Perović, Mirjana Popović, Nemanja Popović, Ivan Radojičić i Maja Šćepanović.
Obzirom da Ustavni sud trenutno radi sa četvoro sudija, neizvjesno je kada će Ustavni sud biti kompletiran, posebno imajući u vidu i aktuelnu političku situaciju, obzirom da je za izbor novih članova potrebna dvotrećinska, odnosno tropetinska većina u Skupštini. Sudija Ustavnog suda Dragoljub Drašković je 1. januara ove godine stekao uslove za starosnu penziju. Krajem 28. decembra 2021. godine, Ustavni odbor je odlučio da raspiše konkurs za izbor još jednog sudije Ustavnog suda koji će zamijeniti Draškovića. Članovi odbora iz vlasti i opozicije su u raspravi ostali pri dvije pravne pozicije kada Draškoviću prestaje mandat, a iz Ustavnog suda nijesu dobili jasno obavještenje o tome.
Simonida Kordić je tada kazala da je trenutna situacija u Ustavnom sudu komplikovana i u pojedinim oblastima na granici legalnosti.
– Pred nama je vrlo izazovna situacija u pravnom smislu. Imamo kršenje Zakona o Ustavnom sudu od strane suda koji je obavezan da osnivača, odnosno Ustavni odbor šest mjeseci unaprijed obavijesti o prestanku mandata sudije, kako bi se na vrijeme raspisao konkurs. Ustavni sud to u slučaju sudije Draškovića nije uradio. Tražili smo obavještenje kada sudiji Draškoviću prestaje mandat, nijesmo dobili odgovor. Ustavni sud je potom, ne nama, već predsjedniku Skupštine poslao informaciju da su 30. septembra i 1. novembra održane sjednice radi utvrđivanja činjenice kada sudiji Draškoviću prestaje mandat, i troje sudija smatra da je to 1. januara 2022. godine, a dvoje sudija da mu je mandat već istekao 1. oktobra ove godine. Mi nemamo mandat da utvrđujemo čije je mišljenje relevantno, ali smo tu informaciju morali imati još 1. jula. Kako bismo izašli iz ove situacije, zatražili smo od Ustavnog suda obavještenje kada je rođen sudija Drašković i koliko ima godina staža osiguranja. U dopisu koji smo dobili, navode da je rođen 1. oktobra 1955. godine i da je na dan slanja dopisa imao 40 godina, 9 mjeseci i 16 dana staža osiguranja. To su relevantne činjenice uz podijeljeno mišljenje sudija, na osnovu kojih odlučujemo o raspisivanju konkursa za zamjenu sudije Draškovića – navela je Kordićeva.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar