I pored brojnih obećanja, ni do današnjih dana nije ništa konkretno urađeno u cilju stavljanja u odgovarajuću funkciju nekadašnjih vojnih objekata stacioniranih na sjeveru.
Crne Gore, nedaleko od granice sa Albanijom. To se nije desilo iako je iz nadležnih institucija isticano da se ozbiljno razmišlja da se na mjestima bivših karaula, koje su pripadale nekadašnjoj Jugoslovenskoj narodnoj armiji, instaliraju turistički i proizvodni kapaciteti, koji će, prije svega, biti od koristi lokalnom stanovništvu. Ti objekti, sa pripadajućom opremom, koje su, nakon raspada Jugoslavije povremeno za svoje potrebe koristili pripadnici granične policije, već više od dvadeset godina prepušteni su konstantnom propadanju. Radi se o ljetnjim i zimskim karaulama na više lokaliteta na području opština Andrijevica, Plav i Gusinje i to u dijelu Đulića, Kuti, Desnog Grnčara, Lijevog Grnčara, Vusanja, Grebaja, Bogićevice, Jasenice, Trokuza i Treskavca.
U javnom obraćanju mještani potkomovskih sela u više navrata tražili su od državnih i lokalnih vlasti da preduzmu odgovarajuće mjere u cilju revitalizacije objekata i imovine.
– I pitanje bivših karaula na području Kuti i Đulića ukazuje da je poslednjih decenija malo računa vođeno o interesima lokalnog stanovništva i potrebi da se zaustavi iseljavanje naroda iz sela ispod Komova. Umjesto da se bivše karaule, onako kako je to i obećavano, stave u odgovarajuću funkciji na način što bi se na njihovom mjestu instalirali određeni kapciteti i gdje bi radili mještani, one su i do današnjih dana ostavljene na milost i nemilost zubu vremena. Zato danas u potkomovskim selima ima manje stanovnika nego što je nekad bilo vojnika u četiri karaule – navodi predsjednik Mjesne zajednice Đuliće Boban Đekić.
Iz andrijevičke lokalne uprave tvrde da su pitanje rekonstrukcije objekta bivših karaula predočili nadležnim državnim organima sa namjerom da se traže valjana rješenja kako bi se stavili u određenu funkciju.
– Svjesni smo da se na mjestima bivših karaula mogu instalirati turističko-uslužni sadržaji, ili neki proizvodni pogoni koji bi pružali mogućnost za otvaranje novih radnih mjesta. Očekujemo da će država u narednom periodu prepoznati opravdanost inicijative koju smo pokretali zajedno sa lokalnim stanovništvom i da će se, uz pronalazak odgovarajućih investitora, prostor bivših karaula iskoristiti na pravi način – istakli su iz lokalne uprave.
Gro pomenutih bivših vojnih objekata nalaze se na mjestima koji pripadaju Nacionalnom parku "Prokletije". Neki od njih su potpuno sravnjeni sa zemljom. Jedino se bivša karaula, u mjestu Jasenice, iako poprilično oronula, koristi kao školsko odjeljenje za dva đaka. Uz NVO Prijatelji Plava tvrde da svi njihovi raniji apeli i molbe državnim institucijama da se zaustavi devastacija ovih objekata, nijesu imali rezultat.
– Sve što je moglo da se ponese iz napuštenih objekata, odnešeno je. Sada su to samo obične ruševine. Tužno je to, jer osim turističke vrijednosti, ovi objekti su lako mogli da budu i mjesto gdje bi jedan broj građana ovih siromašnih sjevernih opština pronašao zaposlenje. Tim prije jer iz godine u godinu sve više turista posjećuje masiv Prokletija, kao i Plavsko i druga planinska jezera na ovom području Crne Gore – naveo je Esko Barjaktarević ispred pomenutog udruženja.
I iz Opštine Plav ističu da nije dobro što se pomenuti objekti nalaze u ovakvom stanju.
– Mi smo pokretali određene inicijative sa rukovodstvima Nacionalnog parka da se bivši vojni objekti stave u funkciju. Međutim, i pored razgovora koji su vođeni, zbog različitog spleta okolnosti, do revitalizacije ovih objekata nije došlo, što je zaista velika šteta, s obziriom na to da se zna da se oni nalaze na atraktivnim lokacijama koje posjećuje veliki broj turista. No, hoćemo da se nadamo da će u narednom periodu započete inicijative uroditi plodom – nadaju se u Opštini Plav.