Ministarka ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, Ana Novaković Đurović otvorila je međunarodni naučni skup Crnogorske akademije nauka i umjetnosti, pod nazivom „Pravna zaštita životne sredine“.
Ona je, govoreći o stanju zaštite životne sredine u Crnoj Gori iz ugla prava, napomenula da Crna Gora ima određeni nivo spremnosti u ovoj oblasti, odnosno da smo relativno dobri kada je u pitanju stepen transpozicije pravne tekovine u nacionalni zakonodavni okvir, ali da je najveći izazov primjena tog zakonodavnog okvira u praksi.
- Moramo biti svjesni činjenice da i najbolje kreiran pravni okvir ne može dati rezultate bez sinergije svih aktera, od nadležnih instucija, privrednog sektora i javnosti. Takođe, ukazujem na ulogu pojedinca u zaštiti životne sredine u cilju zaštite, ne samo životne sredine već i zdravlja ljudi, ali i unapređenja kvaliteta života. Samo zajednički možemo ispuniti ciljeve za ljepšu, svjetliju i zeleniju budućnost, poručila je Novaković Đurović, saopšteno je iz Ministarstva ekologije, prostornog planiranja i urbanizma.
Ona je napomenula da je u cilju efikasnije primjene zakona neophodno intenzivirati aktivnosti na jačanju kapaciteta, na nacionalnom i lokalnom nivou, apsolutno svih aktera u lancu odgovornosti, od zaštitara u zaštićenim područjima, komunalne policije, inspekcije, tužilaštva i sudija do zaposlenih u jedinicama lokalnih samouprava i relevatnim institucijama na nacionalnom nivou.
Podsjetila da Ministarstvo konstantno i predano radi na kreiranju politike zaštite životne sredine i usaglašavanja sa pravom EU u ovoj oblasti.
- S tim u vezi, Ministarstvo je pripremilo set zakona čije su izmjene u toku, kao što je Zakon o zaštiti prirode, Zakon o upravljanju otpadom, koji je tokom marta ove godine dostavljen na mišljenje Evropskoj komisiji, potom Zakona o zaštiti od negativnih uticaja klimatskih promjena i zaštiti ozonskog omotača čije je utvrđivanje od strane Vlade Crne Gore planirano do kraja tekuće godine, zaključila je Novaković Đurović.