Ilustracija / -SHUTTERSTOCK
01/06/2023 u 19:26 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Od 55 okrivljenih, za trafiking osuđeno samo troje

Nijedna žrtva trgovine ljudima nije ostvarila pravo na naknadu štete kroz krivični postupak

Tokom prethodne dvije godine i četiri mjeseca ove godine, pred sudovima su započeta suđenja protiv 55 lica zbog krivičnog djela trgovina ljudima, a presuđeno je samo za troje njih. U toku 2022. i 2023. nije donesena nijedna presuda za trgovinu ljudima, iako se bilježi trend rasta ovih slučajeva. U periodu 2021–2023. status žrtve trgovine ljudima dobilo je 25 lica, od kojih je 20 maloljetno (16 ženskog, a četiri muškog pola).

Statistika pokazuje da su identifikovani maloljetnici postali žrtve trgovine ljudima najčešće iz razloga sklapanja nedozvoljenih brakova (10), potom prisilnog prosjačenja (6), te seksualne eksploatacije (2). U jednom slučaju radilo se i o nedozvoljenom braku i prisilnom prosjačenju.

Punoljetne žrtve trgovine ljudima identifikovane su kao žrtve seksualne eskploatacije (4) i jedna zbog nedozvoljenog braka.

U Izvještaju o realizaciji preporuka Grupe eksperata Savjeta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima (GRETA) u okviru trećeg kruga evaluacije primjene Konvencije Savjeta Evrope za borbu protiv trgovine ljudima u Crnoj Gori navodi se da ovi slučajevi imaju prioritet u radu crnogorskih sudova.

U 2021. godini sudovi su imali u radu osam predmeta protiv 11 okrivljenih, od kojih su riješena dva, a šest se nalazi u radu.

– Kada je riječ o riješenim predmetima, u dva predmeta sudovi su donijeli dvije osuđujuće presude protiv tri okrivljena lica, u jednom predmetu osuđenom licu se izriče kazna zatvora u trajanju od dvije godine, a u drugom – jedna godina i dva mjeseca – navodi se u izvještaju.

Statistički podaci za 2022. godinu pokazuju da se pred sudovima našlo 11 predmeta protiv 21 okrivljenog lica za trgovinu ljudima. Riješenih predmeta nije bilo tokom ove godine. U ovoj godini, pred crnogorskim sudovima trenutno je u toku 13 krivičnih postupaka zbog krivičnog djela trgovine ljudima protiv 23 okrivljena lica, koji se nalaze u fazi suđenja.

– Ovaj podatak govori o tome da se nastavlja trend porasta broja predmeta za ovo krivično djelo, koji je u "uzlaznoj liniji" od 2018. godine, a što je i ocijenjeno od strane relevantnih međunarodnih subjekata. Ipak, tokom 2022. i 2023. godine nije bilo presuda zbog krivičnog djela trgovine ljudima. Budući da se jedan dio ovih predmeta nalazi u završnoj fazi suđenja, može se očekivati donošenje prvostepenih presuda u narednom periodu – navedeno je u tom dokumentu.

Žrtve uglavnom maloljetne

U izvještaju se navodi da je u 2021. sproveden postupak formalne identifikacije u odnosu na 11 lica, od kojih je za pet dodijeljen status žrtve trgovine ljudima (četiri ženskog i jedna muškog pola).

– Sve žrtve trgovine ljudima bila su maloljetna, a od tog broja dva lica ženskog pola su identifikovana kao žrtve trgovine ljudima u svrhu sklapanja nedozvoljenog braka, jedno lice ženskog pola žrtva trgovine ljudima u svrhu seksualne eksploatacije, dva lica (jedno muškog, jedno ženskog pola) žrtve trgovine ljudima u svrhu prosjačenja – navodi se u izvještaju.

U toku prošle godine status žrtve trgovine ljudima dodijeljen je za 16 lica (13 ženskog i tri muškog pola).

– Od ukupnog broja identifikovanih lica ženskog pola, devet je bilo maloljetnih (sedam žrtava sklapanja nedozvoljenog braka i dvije žrtve prisilnog prosjačenja), dok su četiri lica punoljetna (tri žrtve seksualne eksploatacije i jedna žrtva sklapanja nedozvoljenog braka i prisilnog prosjačenja). Sva identifikovana lica muškog pola bila su maloljetna (jedna žrtva sklapanja nedozvoljenog braka i dva lica žrtve prisilnog prosjačenja) – konstatuje se u izvještaju.

Do 1. maja ove godine, Tim za formalnu identifikaciju dodijelio je status žrtve za ukupno četiri lica, od toga tri maloljetna.

GRETA je apelovala na crnogorske vlasti da ulože napore kako bi garantovali efikasan pristup naknadi štete za žrtve trgovine ljudima. Međutim, nijedna žrtva trgovine ljudima nije ostvarila pravo na naknadu kroz krivični postupak. U odnosu na ovu preporuku, navodi se da državno tužilaštvo u slučajevima trgovine ljudima utvrđuje sve okolnosti pod kojima je krivično djelo učinjeno i u tom smislu i finansijsku dobit od eksploatacije žrtve.

Pred sudovima je pravnosnažno okončan jedan predmet trgovine ljudima u cilju sklapanja nedozvoljenog brak. Viši sud u Podgorici je 28. decembra 2020. godine donio presudu kojom je okrivljenog B.A. osudio na zatvor od dvije godine.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
04. april 2025 03:23