Instituciјa zaštitnika ljudskih prava i sloboda niјe zadovoljna načinom na koji Uprava policije reaguje u predmetima u kojima je ombudsman utvrdio povredu člana tri Evropske konvencije, kojim se apsolutno zabranjuje svaki vid zlostavljanja. Kako јe "Danu" saopšteno iz te instituciјe, ombudsman јe u poslednjih osam godina povodom navoda o zlostavljanju postupao u 172 predmeta koјe su mu priјavili građani, lica lišena slobode ili građani kojima je ograničeno kretanje, a preduzimali su mјere i po sopstvenoj inicijativi.
– U navedenom periodu u dva slučaja utvrđena je tortura (M.M. i "јanuarski događaj" – incident u ZIKS-u odnosu na osuđene D.J., Ž.L. i M.K.), a u 45 slučajeva utvrđeno je zlostavljanje nečovječnim ili ponižavajućim postupanjem. U predmetima u kojima je utvrđeno nečovječno i ponižavajuće postupanje primijećeno je da se navodi uhapšenih da su bili pretučeni, čak i kad postoji medicinska dokumentacija, ne ispituju u dovoljnoj mjeri, ili se uopšte ne ispituju – saopštili su iz Instituciјe zaštitnika za "Dan".
Ističu da ne mogu biti zadovoljni načinom na koji policija reaguje, prvenstveno na preporuke da se identifikuju policijski službenici koji su učestvovali u nekom konkretnom događaju i tom prilikom povrijedili pravo građanina.
– Pored ove preporuke, više puta smo ukazivali koliko je neophodno da se u Upravi policiјe, sa najvišeg nivoa, kontinuirano i snažno poručuje svim policijskim službenicima da je svaki vid zlostavljanja apsolutno zabranjen. Promjene u postupanju policijskih službenika primjećujemo u smislu da trenutno ne identifikujemo slučajeve mučenja od strane policijskih službenika kakvim smo imali prilike da svjedočimo u proteklom periodu, ali još uvijek ne možemo biti zadovoljni načinom na koji se tretira postupanje službenika u onim predmetima u kojima utvrdimo neki drugi oblik zlostavljanja ili nezakonitog postupanja policijskih službenika. Imajući u vidu da je policijska organizacija hijerarhijski ustanovljen organ, po principu izražene subordinacije, smatramo da bi bilo vrlo važno da se sama Uprava policije snažnije posveti utvrđivanju odgovornosti sopstvenih službenika, pored, naravno i drugih državnih organa kao što je Državno tužilaštvo i Odjeljenje za unutrašnju kontrolu rada policije, koje djeluje u okviru MUP-a – naglasili su iz te instituciјe.
Viđenje Zaštitnika u vezi sa rješavanjem ovoga problema ne razlikuje se od preporuka međunarodnih tijela koje se bave pitanjem zlostavljanja, uključujući policijsko zlostavljanje.
– Zaštitnik je više puta kazao da je iluzorno očekivati da se može uspostaviti sistem u kojem se nikada neće dogoditi nijedna zloupotreba službenog položaja, uključujući i policijsko zlostavljanje. Međutim, u sistemu koji počiva na vladavini prava, odgovor na svako policijsko zlostavljanje mora biti efikasan i, samim tim, odvraćajući za svako buduće kršenje zakona. Ovdje se misli na okolnost da suzbijanje zlostavljanja mora početi "u kući" u kojoj se dogodilo, uključujući identifikaciju počinioca, da se slučaj efikasno istraži i procesuira, a što sve mora biti praćeno odgovarajućom kaznenom politikom. Takav pristup bi spriječio generalizaciju svake vrste i izdvojio bi "nasilnike" od velike većine policijskih službenika koji požrtvovano i profesionalno obavljaju svoj posao – sugerišu iz instituciјe koјa se bavi zaštitom ljudskih prava.
Ukazuјu na očigledno solidarisanje sa kolegama koji su bili procesuirani zbog sumnje da su počinili neki oblik zlostavljanja, kao pravilo od kog se još ne odstupa.
– Vrijedi ponoviti da ako je sistem takav da u bilo kom segmentu prikriva službenika koji postupa nezakonito, šanse da se dokaže takvo nešto su vrlo male, praktično svedene na lične kapacitete žrtve da sama obezbijedi dokaze koji će koristiti tužilaštvu i eventualno postojanje video-zapisa cijelog događaja. Naša iskustva rada na predmetima svjedoče da je u prethodnom periodu bilo primjera kada se u takvim situacijama postupalo inertno i kada nisu preduzimane sve neophodne radnje kako bi se ispitali navodi o zlostavljanju ili drugim vidovima zloupotreba službenog položaja policijskih službenika, utvrdila njihova odgovornost i izrekla adekvatna sankcija. Ovakav odnos ukazivao je na namjere zataškavanja incidenata, a vjerovatni razlozi su i izbjegavanje kažnjavanja i otkaza – zaključio јe ombudsman.