/ -
22/02/2026 u 14:34 h
Ana OstojićAna Ostojić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ombudsman traži izmjene Zakon o unutrašnjim poslovima: Bezbjednosne provjere odišu proizvoljnošću

Negativnom bezbjednosnom procjenom bez obrazloženja i pouke o pravnom lijeku, kandidat za upis na Policijsku akademiju nije uživao minimalni stepen zaštite od proizvoljnosti, a takva praksa Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) stvara utisak samovolje i arbitrarnosti.

To je ocijenio Zaštitnik ljudskih prava, postupajući po pritužbi kandidata koji nije uspio da se upiše na Policijsku akademiju, iako je prošao sve testove, ali je iz daljeg procesa eliminisan zbog negativne bezbjednosne procjene, za koju nije dobio nikakvo obrazloženje.

– Navedeni nedostaci u postupku selekcije i izbora kandidata za upis na Policijsku akademiju uslovili su suštinsku povredu prava na štetu podnosioca pritužbe i time doveli u pitanje ostvarivanje prava na korišćenje pravnih sredstava i zaštitu zakonom propisanih prava. Zaštitnik ukazuje da je postupanje Komisije za provjeru bezbjednosnih smetnji Ministarstva unutrašnjih poslova i Policijske akademije, usljed kojeg podnosilac pritužbe nije obaviješten o razlozima zbog kojih nije ispunio uslov nepostojanja bezbjednosnih smetnji, u skladu sa Zakonom o unutrašnjim poslovima, dovelo podnosioca pritužbe u situaciju pravne nesigurnosti i stvorilo utisak proizvoljnosti, samovolje i arbitrarnosti – ocijenjeno je u mišljenju zamjenice zaštitnika Nerme Dobardžić.

Rangiran među najuspješnijim kandidatima

Kandidat je u pritužbi naveo da je bio rangiran među najuspješnijim kandidatima, a da bezbjednosnu provjeru nije prošao bez ikakvog pisanog obrazloženja i uvida u razloge takve odluke, prigovarajući nejednakom i arbitrarnom postupanju i povredi prava na obrazloženu odluku. Iz Policijske akademije Zaštitniku su kazali da je kandidat ispunio sve uslove za upis u tu obrazovnu instituciju osim bezbjednosne provjere, te da nisu imali uvid u razloge zbog kojih podnosilac pritužbe nije ispunio taj uslov. Iz MUP-a su se o tome izjasnili aktom koji je označen stepenom tajnosti "interno".

Usljed takvog postupanja, kako se dalje navodi u mišljenju, podnosilac je onemogućen da sazna razloge zbog kojih nije upisan na Policijsku akademiju, što ga je isključilo iz mogućnosti pohađanja obrazovnog programa koji je izabrao i za koji je iskazao interesovanje.

– Zaštitnik je mišljenja da je osporenim postupanjem podnosiocu pritužbe povrijeđeno pravo na obrazloženu odluku kao segment prava na pravično suđenje garantovano članom 32 Ustava Crne Gore i članom 6 stav 1 Evropske konvencije, kao i pravo na pravni lijek garantovano članom 20 Ustava Crne Gore i članom 13 Evropske konvencije, a u vezi sa pravom na školovanje iz člana 75 stav 1 Ustava Crne Gore, odnosno člana 2 Protokola broj 1 uz Evropsku konvenciju – ukazano je u mišljenju.

Nezavisni sindikat policije traži od Vlade da povuče predložene izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima

Zbog toga je Zaštitnik ponavio preporuku Vladi Crne Gore da inicira postupak izmjene odredbe člana 128 stav 10 Zakona o unutrašnjim poslovima, na način kojim će se kandidatima omogućiti da saznaju razloge na osnovu kojih je utvrđeno postojanje bezbjednosnih smetnji, a u skladu sa minimalnim stepenom zaštite od proizvoljnosti svojstvene pojmu zakonitosti u smislu Konvencije i navedenom praksom Evropskog suda za ljudska prava.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. februar 2026 14:34