
Skupština Prestonice Cetinje danas će razmatrati "građansku inicijativu" za vraćanje Cetinjskog manastira CPC. I dok na jednoj strani, u Mitropoliji crnogorsko-primorskoj smatraju da Skupština Prestonice nema nikakvog pravnog osnova da raspolaže imovinom koja joj ne pripada, pa tako ni imovinom Cetinjskog manastira, na drugoj strani iz Socijaldemokratske partije navode da manastir "treba vratiti CPC" i da je njihova želja da u njemu služe sve pravoslavne zajednice bez ikakve diskriminacije i bez ograničenja za bilo koga.
Protojerej Igor Balaban iz Mitropolije za "Dan" kaže da "bilo kakva skupštinska odluka po podnijetoj `građanskoj inicijativi` koja bi Cetinjski manastir `dodjeljivala` bilo kome bila bi potpuno pravno neutemeljena i ne bi proizvodila pravno dejstvo".
– Nadamo se da će se prestonički odbornici odgovorno postaviti prema ovome pitanju i da neće dozvoliti da lična politička i ideološka uvjerenja i interesi prevladaju u odnosu na pravo i pravdu. Cetinjski manastir nije upisan na Prestonicu. Radi se o opasnoj manipulaciji. Prestonica je samo neustavno upisana kao titular prava svojine na gradskom-građevinskom zemljištu u čitavom užem gradskom jezgru Cetinja. Dakle, Prestonica ima svojinu nad zemljištem i ispod desetina i stotina parcela i objekata koje su u svojini drugih fizičkih i pravnih lica, a ne samo manastira. To i takvo vlasništvo Prestonice, naglašavam samo nad zemljištem, upisano je 2005. godine rješenjem cetinjskog katastra po odredbama Zakona o gradskom građevinskom zemljištu koje su proglašene neustavnim. To rješenje nikad nije dostavljeno ni Cetinjskom manastiru, ni Mitropoliji, niti ikome drugome o čijoj se imovini odlučivalo. Na njega nije bilo moguće izjaviti žalbu, s obzirom na to da Mitropolija nije bila upoznata da ono postoji. Zamislite da se u pravnoj državi odlučuje o nečijim svojinskim pravima, a da se tom subjektu ne omogući da učestvuje u postupku – ističe Balaban za "Dan".
Portparol SDP-a Mirko Stanić kazao je da "Cetinjski manastir nije samo duhovno, nego i državno sjedište crnogorskog narada kroz najmanje četiri vijeka u kojima je najskuplja riječ za podlovćensku Crnu Goru bila sloboda".
– Zbog toga tu slobodu danas tražimo za sve vjerujuće ljude. Pa imaju valjda pravo i pravoslavni Crnogorci da budu vjerujući ljudi i da svoja vjerska osjećanja ostvaruju u svom Cetinjskom manastiru koji su gradili i branili naši preci sa svojom Crnogorskom pravoslavnom crkvom. Zato snažno podržavamo građansku inicijativu o kojoj će se izjasniti Skupština Prestonice. Naša je želja da se u Manastiru, nakon njegovog vraćanja CPC, slobodno vrši vjerska služba za sve pravoslavne zajednice bez ikakve diskriminacije i bez ikakvih ograničenja za bilo koga. Tako će on opet biti otvorena kuća za sve Cetinjane, ali i za sve koji naš grad upravo zbog Manastira posjećuju. Cetinjski manastir je bio, danas je i za vazda će biti crnogorski jer izvorište crnogorske duhovnosti mora opet biti mjesto ljubavi i okupljanja, centar sloge i pomirenja u kojem će pored Crnogorske pravoslavne crkve svoje obrede služiti i druge vjerske zajednice koje to budu zahtijevale. Samo takvim pristupom, njegujući različitosti i toleranciju, možemo graditi bolje i naprednije društvo, a Cetinjskom manastiru, kao centru crnogorske državnosti i duhovnosti vratiti ulogu koju je vjekovima imao – kazao je u izjavi za "Dan" Stanić.
Pravnik i publicista Novak Adzić juče je za RTCG kazao da se zalaže za to da cetinjski parlament u zakonskoj proceduri da Cetinjski manastir na korišćenje i upotrebu CPC. Na drugoj strani, advokat i član pravnog savjeta Mitropolije, Dragan Šoć poručuje da u konkretnom slučaju ne postoje uslovi ni formalno-pravni ni procesno pravni da se donese bilo kakva odluka koja se traži inicijativom, te ako se donese neće proizvesti nikave pravne posledice. Zajednički apeluju na smirivanje tenzija.
Od gradonačelnika Cetinja Aleksandra Kašćelana juče nijesmo dobili komentar jer nije odgovarao na naše pozive, kao ni njegove kolege iz Demokratske partije socijalista.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar