
Iako je bivši premijer Zdravko Krivokapić tokom prošlogodišnje posjete pljevaljskoj bolnici ocijenio da su u toj zdravstvenoj ustanovi afrički standardi kada je u pitanju smještaj pacijenata, ni bivša ni sadašnja vlada nijesu učinile ništa da se situacija promijeni nabolje. Bivši premijer je kao poseban primjer loše situacije izdvojio to da se u jednoj bolničkoj sobi nalazi po osam kreveta za pacijente i poručio da je takva situacija nedopustiva. Obećanje Zdravka Krivokapića da će se u Pljevljima graditi nova bolnica ne djeluje realno nakon smjene njegove vlade, tim prije što novi premijer to uopšte ne pominje.
Iz uprave bolnice su ranije saopštili da se radi na izradi projekta novog objekta, čime su demantovali nekadašnjeg ministra zdravlja Kenan Hrapović da taj projekat postoji odranije.
Bilo kako bilo, situacija po pitanju smještaja pacijenata sve je teža. Svi pokušaji uprave i zaposlenog osoblja da poprave kvalitet boravka pacijenata na bolničkom liječenju ne daju vidljive rezultate jer je veoma stare objekate pljevaljske bolnice teško pretvoriti u uslovni prostor za boravak pacijenata. Posebno je teško boraviti u ljetnjem periodu, kada pacijenti borave u sobama koje nijesu klimatizovane, a u nekim od njih je i po osam kreveta.
– Neviđena je sramota da u Pljevljima nemamo adekvatan bolnički objekat. Takvo stanje ne traje nekoliko godina, već poslednje tri decenije. S druge strane, iz Pljevalja se svakodnevno ubiraju ogromni prihodi od eksploatacije uglja, olova i cinka, šuma, kao i od proizvodnje električne energije – kazao je ekolog Milorad Mitrović.
On ističe da je Ekološko udruženje "Breznica" poslednjih decenija upozoravala da Pljevlja, zbog ugrožene životne sredine, zaslužuju modernu bolnicu.
– Vlada mora što hitnije pristupiti izgradnji nove bolnice, jer sadašnje bolničke prostorije podsjećaju na neku ratnu bolnicu. U Vladi moraju da znaju da se i dalje nastavlja iseljavanje stanovništva iz Pljevalja. Jedan od razloga za to su i loši uslovi za liječenje – kaže Mitrović.
On je rekao da zamjera pljevaljskim ljekarima što nisu glasniji u iznošenju brojnih problema koji opterećuju njihov rad.
– Već decenijama imamo situaciju da naši ljekari ćute o opasnostima koje donosi zagađenje životne sredine. Ćute i o teškim uslovima rada, a to je veoma opasno – naglasio je Mitrović.
Detalje o tome dokle se stiglo sa izradom projekta za izgradnju novog bolničkog objekta, kao i o uslovima u kojima borave pacijenti, nijesmo mogli dobiti iz uprave bolnice. Na naša pitanja, upućena prije deset dana, odgovori nisu stigli. Nažalost, svakodnevno imamo priliku da od građana Pljevalja čujemo da dugo čekaju na pregled i da su uslovi boravka pacijenata na bolničkom liječenju izuzetno teški.
Коментари (0)
Оставите свој коментар