Na prajdu je zatraženo hitno usvajanje zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta zasnovanog na samoodređenju, procesuiranje nasilja nad LGBTIQ osobama kao zločina iz mržnje, te usklađivanje zakonodavstva sa Zakonom o životnom partnerstvu lica istog pola.
Izvršna direktorica asocijacije „Kvir Montenegro" Staša Baštrica poručila je da je otpor temelj borbe za slobodu i dostojanstvo LGBTIQ osoba u Crnoj Gori.
– Otpor znači da ćemo reći „dosta je" kad nas fašisti i desničari guraju u ćošak, pokušavajući da nas utišaju i tretiraju kao građane drugog reda. Otpor znači da se borimo za prava koja su naša po rođenju – pravo da volimo koga želimo, pravo na samoodređenje, pravo da živimo dostojanstveno i slobodno – kazala je Baštrica.
Kad govore o slobodi, kako je naglasila Baštrica, misle na više od zakona.
- Sloboda je mogućnost da budemo vidljivi, pravo da se smijmo, da volimo, da učimo, da se razvijamo, da radimo, da sanjamo i da se nadamo bez straha i bez srama. Da bismo tu slobodu osvojili, moramo biti spremni da ustanemo protiv represije - istakla je ona.
Ona je zatražila hitno usvajanje zakona o pravnom prepoznavanju rodnog identiteta na osnovu samoodređenja, ističući da država i dalje direktno zadire u tjelesni integritet transrodnih osoba.
Izvršni direktor asocijacije „Spektra" Jovan Ulićević istakao da su protesti za bolju Crnu Goru važni i potrebni, poručujući da dolazi vrijeme djelovanja i da bez neposredne akcije nema slobode za državu.
On je govorio o svojoj ličnoj priči, koju je više puta dijelio sa publikom na Prajdu, o sterilizaciji, nasilju i porodici, ali i o promjeni pristupa.
– Iskreno vjerujem da je vrijeme dugih govora pri kraju i da dolazi vrijeme ulice i direktne akcije i da bez te akcije nema slobode za Crnu Goru – rekao je Ulićević.
Kritikujući donosioce odluka u Crnoj Gori, on je kazao da su neki od njih „sposobni da uživo gledaju genocid i da ga podržavaju", da prolaze pored Cetinja dok se grad bori „za pravdu za svoje porodice", da „ignorišu zlostavljanje djece i ubistva žena".
– Takva politika nastavlja da truje ovu zemlju – ocijenio je Ulićević, pozivajući građane na solidarnost i zajednički otpor. Ali Erdogan iz „Kvir Montenegra" kazao da je ponos istovremeno čin hrabrosti i zajedništva.
– Naša borba nije samo za nas, već za svako dijete koje sanja o sigurnosti, za svaku osobu koja zaslužuje da voli bez straha i za svaku zajednicu pod nasiljem i okupacijom – rekao je Erdogan.
Ministar za ljudska i manjinska prava Fatmir Đeka kazao je da je na partijama da postignu konsenzus i da u Vladi i parlamentu bude usvojen zakon o rodnom prepoznavanju na osnovu samoodređenja. – Ovaj zakon je od izuzetnog značaja za ovu grupaciju i trudimo se da uradimo maksimum – dodao je Đeka.
Poslije više obraćanja na platou preko puta Skupštine Crne Gore, ulicama glavnog grada prošao je 13. Montenegro prajd.
