
Viša pravna savjetnica u CGO, Snežana Kaluđerović, kazala je da bi taj globalno priznati obrazovni model značajno unaprijedio kvalitet obrazovanja u Crnoj Gori, omogućavajući učenicima bolju pripremu za akademske i profesionalne izazove budućnosti.
IB program, kako je rekla, razvija kritičko mišljenje, akademsku izvrsnost i interkulturalno razumijevanje, kroz interdisciplinarne predmete, projektni rad i angažman u zajednici.
- IB Diploma Program (DP), namijenjen učenicima uzrasta od 16 do 19 godina, priprema ih za visoko obrazovanje i olakšava pristup prestižnim univerzitetima širom svijeta - kaže se u saopštenju.
Kaluđerović je navela da je Crna Gora među rijetkim zemljama čiji formalni obrazovni sistem ne nudi IB program.
- U susjednim državama, kao i šire, taj model se već godinama realizuje u državnim gimnazijama, pružajući učenicima temeljniju pripremu za dalje školovanje i profesionalni razvoj - dodala je Kaluđerović.
Kako je naglasila, njegovo uvođenje u srednje škole u Crnoj Gori doprinijelo bi modernizaciji nastavnih metoda, jačanju analitičkog i kritičkog razmišljanja i osnaživanju učenika za konkurentno globalno tržište rada i visokog obrazovanja.
- IB program nije samo akademski zahtjevan, već i razvojno usmjeren, s obzirom na to da učenici razvijaju praktične i društvene vještine - kazala je Kaluđerović.
Ona je istakla da se kroz istraživački rad, analitičke pristupe, komunikacijske projekte i volonterske aktivnosti, učenici osposobljavaju za nastavak obrazovanja, ali i za odgovorno učešće u društvu.
- CGO apeluje na MPNI da prepozna značaj ovog modela obrazovanja i omogući njegovu primjenu u crnogorskim srednjim školama. Time bi se unaprijedio kvalitet obrazovanja, modernizovao nastavni proces i povećala konkurentnost obrazovnog sistema Crne Gore - kaže se u saopštenju.