
U tom dokumentu se navodi da su etničke i vjerske manjine u Crnoj Gori često suočene s diskriminacijom i predrasudama, da su u poslednjih nekoliko godina zabilježeni incidenti koji ukazuju na etničku i vjersku netoleranciju, te da povremeno dolazi do vandalizacije vjerskih objekata i nacionalističkih ispada.
– Srbi i Crnogorci imaju složen odnos, obilježen istorijskim i političkim tenzijama, što često rezultira međunacionalnim nesuglasicama. Bošnjaci i Albanci, kao muslimanske zajednice, takođe se suočavaju sa stereotipima i diskriminacijom, posebno u kontekstu islamske vjere... Govor mržnje na društvenim mrežama i u medijima dodatno podstiče tenzije među zajednicama. Politička situacija u Crnoj Gori doprinosi tenzijama među etničkim grupama. Političke stranke često koriste etničke i vjerske razlike kao sredstvo za mobilizaciju birača, što može pogoršati međunacionalne odnose. Sporovi oko vjerskih pitanja, poput zakona o vjerskim slobodama, izazvali su masovne proteste i produbili podjele u društvu – ukazano je u tom strateškom dokumentu.
Ključni cilj Strategije za period do 2028. jeste jačanje multietničkog karaktera crnogorskog društva. Specifični ciljevi su jačanje međuetničkog i međuvjerskog sklada u Crnoj Gori, pospješivanje ravnopravnosti i jačanje prava etničkih i vjerskih manjina u oblasti obrazovanja, zapošljavanja, upotrebe jezika i pisma, kao i prava na informisanje etničkih manjina, ostvarivanje prava na sopstvenu kulturu i identitet s obzirom na specifičnosti etničkih i vjerskih manjina. Cilj je i osnaživanje političke participacije manjinskih naroda, te postizanje jednakih prava, mogućnosti i tretmana za sve građane bez obzira na njihovu etničku pripadnost.
– U Crnoj Gori, zemlji s bogatom istorijom i raznolikim etničkim sastavom, integracija manjina je od suštinskog značaja kako bi se prevazišli potencijalni izvori međuetničkih napetosti i izgradila održiva multietnička zajednica. Kao zemlja na Balkanu, Crna Gora se suočava s nasleđem prošlih konflikata i tenzija među različitim etničkim grupama. Stoga, uspješna integracija manjina nije samo pitanje socijalne pravde i jednakosti, već i ključni faktor u očuvanju stabilnosti, mira i prosperiteta u društvu. Podrška raznolikosti i inkluzivnosti ne samo da jača socijalnu koheziju, već i osigurava da svaki građanin Crne Gore ima priliku da ostvari svoj puni potencijal, bez obzira na etničku pripadnost – navodi se u strategiji.
U Ministarstvu ljudskih i manjinskih prava smatraju da će ova strategija doprinijeti raznolikosti, prevenciji konflikata, ali i ekonomskom razvoju. Nakon realizacije strategije očekuju da će na polju obrazovanja biti postignuto unapređenje razumijevanja i poštovanja multikulturalnosti i multietničnosti među učenicima i nastavnicima.
Očekuju povećanje zastupljenosti manjinskih grupa na tržištu rada i smanjenje socio-ekonomske nejednakosti među različitim etničkim grupama, jačanje osjećaja pripadnosti i identiteta među manjinskim zajednicama, kao i promociju kulturnog nasleđa tih grupa kao integralnog dijela crnogorskog društva.
– Očekujemo da će ovi napori rezultirati inkluzivnijim obrazovnim sistemom, povećanom zastupljenošću manjinskih grupa na tržištu rada, afirmacijom kulturnog identiteta manjinskih zajednica, većim političkim učešćem manjinskih grupa i stvaranjem medijskog prostora koji podstiče razumijevanje, poštovanje i inkluziju svih etničkih grupa u crnogorskom društvu – navodi se u strategiji.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar