USTAVNI ODBOR / FOTO: SRĐAN BOLjEVIĆ
01/04/2022 u 08:05 h
Milan SekulovićMilan Sekulović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Politička kriza blokirala i izbor sudija Ustavnog suda

Za izbor sudija je potreban politički dogovor i sada, s obzirom na nepostojanje saglasja, pitanje je koliko ima smisla glasati na odboru dok se situacija ne iskristališe, ocjenjuje Kordić

Izbor sudija Ustavnog suda je stvar političkog dogovora, a za odluku o upotpunjavanju najveće sudske istance u državi potrebna je dvotrećinska, odnosno tropetinska većina koja je u ovom trenutku teško dostižna, ocijenila je u izjavi za "Dan" predsjednica Ustavnog odbora Simonida Kordić. Ona navodi da Ustavni odbor može zakazati sjednicu na kojoj bi se biralo dvoje sudija sa kojima su intervjue završili u decembru, ali tu odluku mora da verifikuje plenum. Na pitanje da li je i odbor u blokadi zbog aktuelne političke situacije, Kordić kaže da nije, te da služba u tom radnom tijelu Skupštine funkcioniše redovno.

– Kao što znate mi smo završili intervjue sa kandidatima za dvoje sudija, a u međuvremenu je završen i konkurs za još jednog sudiju. Odbor uskoro treba i da se sastane da otvori te kandidature i utvrdi ko ispunjava uslove i naravno obavi intervjue sa tom grupom kandidata. Naravno za izbor sudija je potreban politički dogovor i sada, s obzirom na nepostojanje saglasja, pitanje je koliko ima smisla glasati na odboru dok se situacija ne iskristališe – ističe Kordić.

Ona se nada da će se uskoro razriješiti i kompletna politička situacija, te da će se završiti započeti posao.

– Naravno ti procesi nijesu formalno vezani, ali svakako su uslovljeni jedni drugima. Ono što je naše očekivanje jeste da će do kompromisa što prije doći – dodaje Kordić.

Šćepanović odbio da dođe na saslušanje

Predsjednik Ustavnog suda Budimir Šćepanović odbio je u decembru da dođe na kontrolno saslušanje na koje ga je pozvao Ustavni odbor, a pred kojim je trebalo da pojasni nejasnoće u vezi sa penzionisanjem sudije Dragoljuba Draškovića, kao i druge stvari u vezi sa radom institucije na čijem je čelu. Predsjednica odbora Simonida Kordić tada je za Šćepanovićev postupak kazala da predstavlja "odsustvo lične hrabrosti i odgovornosti predsjednika Ustavnog suda prema parlamentu, Odboru i građanima", koji zaslužuju odgovore na brojna pitanja.

– Ustavni sud je prekršio zakonsku obavezu da obavijesti Skupštinu šest mjeseci unaprijed da sudija Drašković stiče uslove za starosnu penziju i samim tim da mu ističe mandat. U Ustavnom sudu imamo situaciju da oni ne mogu da zauzmu stav o tome kada Drašković treba da ode u penziju iako je zakon jasan. Zato smo pozvali gospodina Šćepanovića na saslušanje, ali je poziv naišao na odbijanje u kojem kaže da ne mora da se odazove i poziva se na podjelu vlasti, ali prećutkuje dio koji se tiče međusobne kontrole grana vlasti – kazala je tada Kordić.

Ukoliko se Ustavni sud ne popuni do septembra, doći će do njegove totalne blokade i neće moći da donosi odluke, jer tada sudija Miodrag Iličković stiče uslove za penzionisanje. Sud trenutno radi sa četiri od sedam sudija, a ukoliko ode Iličković sa troje preostalih neće imati ni kvorum za odlučivanje. Početkom godine penzionisan je sudija Dragoljub Drašković, a ranije su te uslove stekli Hamdija Šarkinović i Mevlida Muratović. Za Draškovićevu zamjenu tek treba da se vide kandidati, dok su ranije saslušani Ilija Vukčević, Sulejman Guči, Snežana Jonica, Jadranka Novaković, Zdenka Perović, Mirjana Popović, Nemanja Popović, Ivan Radojičić i Maja Šćepanović, koji su se prijavili na ponovljenom konkursu.

Ustavni odbor je već jednom trebalo da izabere dvoje sudija, ali u tome nije uspio 15. jula, jer tada nijedan kandidat nije dobio potrebnu većinu.

Ustavni sud ima sedam sudija koje bira Skupština na 12 godina, dvotrećinskom, odnosno tropetinskom većinom glasova poslanika. Za sudiju Ustavnog suda bira se osoba iz reda istaknutih pravnika koja ima najmanje 40 godina i 15 godina radnog staža u pravnoj struci. Istaknutim pravnikom smatraju se profesori pravnih nauka, sudije, državni tužioci, advokati, notari, pravnici koji rade u državnim i organima državne uprave i lokalne samouprave, odnosno lokalne uprave, kao i pravnici koji rade u privrednim društvima i pravnim licima, koji uživaju profesionalni i lični ugled. Pored opštih uslova, kandidati moraju imati crnogorsko državljanstvo, propisan nivo obrazovanja, moraju biti zdravstveno sposobni za te poslove i imaju položen stručni ispit za rad u državnim organima ili pravosudni ispit.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
08. april 2025 05:14