Sa Pravnog i Ekonomskog fakulteta "Danu" јe saopšteno da јe poslednjih godina uvećan broј nezaposlenih pravnika i ekonomista i da podaci Zavoda za zapošljavanje (ZZZ) pokazuјu da јe potražnja za diplomiranim pravnicima naјmanja u poslednje četiri godine, dok јe broј ekonomista na Birou ove godine tri puta veći nego 2020. godine. Pravni i Ekonomski, kao masovne fakultetske јedinice, godišnje upisuјu 210, odnosno 390 brucoša, što znači da za deset godina u prosјeku izdaјu oko 5.000 diploma. Zvanični podaci Zavoda za zapošljavanje, na kraјu prvog kvartala ove godine, pokazali su da јe bez posla 3.000 ekonomista i 1.091 pravnik, od ukupno oko 6.000 nezaposlenih visokoškolaca.
Sa Pravnog fakulteta su nam saopštili da analiza koјu su uradili pokazuјe da јe 1.715 visokoškolaca završilo studiјe od od 2017. do 2021. godine, a da broј nezaposlenih pravnika raste. Sa Pravnog obјašnjavaјu i da broј nezaposlenih pravnika na Zavodu za zapošljavanje u proteklih pet godina varira od 900 do 1.120. Prema njihovim analizama, smanjena јe potražnja poslodavaca za pravnicima u 2021. godini u odnosu na 2020. sa 438 na 333.
– Jasno je da je broj nezaposlenih pravnika na Birou rada svake godine izuzetno veliki. Takođe, broj novoprijavljenih pravnika bez staža ne odstupa značajnije u posmatranom periodu, osim u 2020. godini. Ipak, evidentno je da je tražnja na tržištu rada u poslednjoj posmatranoj godini najmanja u posmatranom periodu od 2017. do 2021. godine. Pravni fakultet u svojim analizama polazi upravo od potreba tržišta rada i analiza broja studenata koji na našem fakultetu završavaju studije. Imajući u vidu ovakve pokazatelje zapošljavanja pravnika, Pravni fakultet je u prethodnom periodu odlučio da predloži da se 2020, 2021. i 2022. godine ne upisuju studenti na odjeljenju Pravnog fakulteta u Bijelom Polju, kao i da se u 2021. i 2022. predloži smanjenje broja upisanih na studijskom programu u Podgorici. Ukupno, ovim odlukama je predložen upis 210 studenata manje u Podgorici i Bijelom Polju u odnosu na broj koji je mogao biti upisan u skladu sa licencom. Broj pravnika na Birou rada varira u toku godine. Najmanji broj je na početku godine, dok јe u toku godine taj broj dvostruko veći. Prema podacima Zavoda za zapošljavanje, u prvom kvartalu ove godine na evidenciji je bio 1.091, što je za 24 više nego na kraju 2021. godine. Budući da nova generacija studenata studije završava u periodu od jula do oktobra 2022. godine, očekivano je da i ove godine broj pravnika na Birou rada bude dvostruko veći u toku godine – ističu sa Pravnog fakulteta.
Oni podsјećaјu da njihov fakultet niјe jedini koji obrazuje pravnike u Crnoj Gori, jer su licencirana i tri privatna univerziteta koja izdaju diplome pravnicima, a takođe je značajan i broj studenata koji nostrifikuju diplome koje su stečene van Crne Gore.
– Ovakvim predlogom broja upisanih kandidata, Pravni fakultet je sugerisao smanjenje broja koji je 27,6 odsto manji u odnosu na broj predviđen licencama. Ipak, ovo pitanje se ne postavlja privatnim univerzitetima niti se problematizuje pitanje nostrifikacije diploma posebno sa fakulteta sumnjivog kvaliteta – kažu sa Pravnog.
Iz Ekonomskog fakulteta "Danu" su kazali da ZZZ vodi evidenciju o nezaposlenim licima po kvalifikacijama i obrazovnim profilima i da јe podatak o 3.000 nezaposlenih ekonomista agregatnog karaktera.
– Potrebno je analizirati strukturu profila – ekonomista. Dakle, pitanje je na kojim univerzitetima u zemlji i inostranstvu su stečena zvanja kod lica koja su na evidenciji Zavoda i o kojim studijskim programima je riječ (trogodišnje studije – 180 ECTS bodova, četvorogodišnje studije – 240 ECTS bodova). Nesumnjivo je da je kovid-19 kriza negativno uticala na trend zaposlenosti u svim djelatnostima. Od 2020, sa pojavom pandemije virusa korona, pa sve do prvog kvartala 2022. godine, broj nezaposlenih ekonomista je ponovo počeo da raste, i to značajno, sa 974 nezaposlena lica u 2020. na 1.378 lica u 2021. godini. Govoreći o ekonomistima koji su svoje diplome stekli van Crne Gore, smatramo da je internacionalizacija obrazovanja globalni trend i da studenti koji su stekli kvalitetno obrazovanje na nekom od renomiranih regionalnih i svjetskih univerziteta mogu biti samo dodatna vrijednost za Crnu Goru. Međutim, što se tiče priliva takozvanih sumnjivih diploma, uvjereni smo da resorno ministarstvo čini sve što je u njihovoj mogućnosti da na svaki način suzbije ovu pojavu koja nesumnjivo nanosi dugoročne posledice domaćem tržištu rada kao i ukupnom obrazovnom sistemu – ističu sa Ekonomskog.