
To je pokazalo prvo nacionalno istraživanje čiji je cilj bio ispitivanje kako mjesto prebivališta utiče na nutritivni status i fizičku aktivnost učenika uzrasta od 13,9 do 17,9 godina. Studija je objavljena u u međunarodnom časopisu "BMC Public Health" (SCI, SCIE, SSCI, A&HCISCOPUS).
– Rezultati ukazuju da 14,7 odsto muških i 12 odsto ženskih adolescenata ima prekomjernu težinu, dok je 10,1 odsto dječaka i 3,1 odsto djevojčica gojazno. Nije bilo značajnih razlika u nutritivnom statusu između mladih iz urbanih i ruralnih sredina. To znači da problem gojaznosti zahtijeva pažnju u cijeloj zemlji, bez obzira na mjesto prebivališta – navodi se u istraživanju.
Istraživanjem su obuhvaćena 1.503 učenika iz 27 srednjih škola širom Crne Gore, a sproveo ga je tim istraživača sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje Univerziteta Crne Gore, koji su činili Erol Vrević, Pavle Malović, Dragan Bačović, Danilo Bojanić i Aldijana Nokić.
Tim istraživača prikupio je podatke u 14 opština Crne Gore, koristeći antropometrijska mjerenja poput indeksa tjelesne mase (BMI), odnosa struka i visine (WHtR) i procenta tjelesne masti (BF). Fizička aktivnost procijenjena je putem standardizovanog PAQ-C upitnika, koji mjeri nivo aktivnosti u različitim periodima dana. Adolescenti su podijeljeni na one iz urbanih (69,6%) i ruralnih sredina (30,4%), čime su rezultati omogućili direktno poređenje ova dva okruženja.
}– Nutritivni status i fizička aktivnost ključni su faktori zdravlja adolescenata, perioda života koji oblikuje buduće generacije. Cilj istraživanja bio je da se procijeni da li i koliko razlike u urbanim i ruralnim sredinama utiču na ove aspekte, kako bi se kreirale strategije za unapređenje zdravlja mladih u cijeloj zemlji – navode istraživači sa crnogorskog fakulteta.
Oni ističu da je analiza fizičke aktivnosti otkrila jasne razlike među mladima.
– Mladići iz ruralnih sredina imali su viši nivo fizičke aktivnosti nego oni iz gradova (p = 0,032), posebno tokom slobodnog vremena, časova fizičkog vaspitanja, malih odmora i pauza za ručak. Djevojke iz ruralnih sredina bile su aktivnije od svojih vršnjakinja iz urbanih područja samo tokom slobodnog vremena (p = 0,020), dok druge razlike nisu bile statistički značajne. U urbanim sredinama, adolescenti se suočavaju s većim ograničenjima prostora za fizičke aktivnosti i češće provode slobodno vrijeme koristeći elektronske uređaje. S druge strane, adolescenti na selu češće učestvuju u fizičkim zadacima i aktivnosti na otvorenom, što doprinosi njihovom većem nivou aktivnosti – konstatovano je u studiji.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar