27/12/2021 u 08:00 h
Milica KrgovićMilica Krgović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Prema podacima Agencije za zaštitu životne sredine: KAP za eko-takse duguje preko milion eura

Značajan broj zagađivača ne izmiruje obaveze. Najviše duguju AD Kombinat aluminijuma Podgorica, i to 1.062.387,21 euro, i Uniprom 137.942,14, saopštio je „Danu“ Milan Gazdić

Vršilac dužnosti direktora Agencije za zaštitu životne sredine Milan Gazdić kazao je za "Dan" da za eko-takse zagađivači duguju 1.217.286,57 eura.

– Od ukupno 22 zagađivača po osnovu eko-naknada, najviše duguju: AD Kombinat aluminijuma Podgorica, i to 1.062.387,21 euro, Uniprom 137.942,14, Jadransko brodogradilište Bijela u stečaju 4.090,80, KC Crne Gore Podgorica 2.005,29 i AD KIPS Polimka u stečaju Berane 1.657,32 eura – naveo je Gazdić.

image

Milan Gazdić

- Agencija

Pojasnio je da Zakon o životnoj sredini propisuje da su eko-naknade, naknade zbog zagađivanja životne sredine koje se plaćaju po principu "zagađivač plaća".

– Eko-naknade su dužna da plaćaju pravna i fizička lica za: ispuštanje zagađujućih materija u vazduh, uvoz supstanci koje oštećuju ozonski omotač, stvaranje i deponovanje opasnog otpada. Po osnovu toga, a shodno izvještaju Uprave prihoda i carina, one iznose 1.217.286,57 eura – istakao je Gazdić.

Komentarišući podatke o dugovanjima za eko-takse, direktorka NVO Grin houm Azra Vuković kaže da primjena sistema eko-naknada koje su Zakonom o zaštiti životne sredine definisane kao jedan od načina za finansirane eko-fonda nisu zaživjele u praksi.

image

Vuković


– Naknade koje su definisane važećom uredbom prethodnih godina planirane su za restrukturiranje i izmjene, ali do usvajanja nove uredbe nije došlo. Upitna je i realizacija naplate obračunatih naknada jer znamo da u velikoj mjere naknade koje su utvrđene i obračunate nisu naplaćene– istakla je Vuković u izjavi za "Dan".

Sredstva u budzet pa u eko-fond

Gazdić kaže da kontrolu plaćanja naknada zbog zagađivanja životne sredine, a koja plaćaju pravna i fizička lica, vrši nadležni Poreski organ, a sankcije istog su prinudna naplata, a nakon toga blokiranje računa.

– Po principu "zagađivač plaća", sredstva se uplaćuju državnom budzetu, i ona se nakon toga preusmjeravaju na račun Eko-fonda koji dominatno prikuplja naknade od svih onih koji obavljaju aktivnosti koje zagađuju životnu sredinu. Ta sredstva, dalje se namjenski plasiraju u programe i projekte iz oblasti životne sredine i energetske efikasnosti – kaže Gazdić.


Dodaje da su u 2020. godini, ova sredstva su shodno godišnjem programu raspisivanja javnih konkursa bila opredijeljena za program energetske efikasnosti i korišćenja obnovljivih izvora energije.

– Zatim za program čistog i energetski efikasnog saobraćaja, koji je bio namijenjen sufinanciranju kupovine električnih i hibridnih vozila. Za 2021. godinu godišnji program raspisivanja javnih konkursa nije objavljen, ali jesu javni pozivi. Iz javih poziva može se zaključiti da su sredstva koja su dostupna građanima i privredi iz ovog poziva obezbijeđena kroz druge, projektne aranžmane a ne iz eko-naknada– istakla je Vuković.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
13. april 2025 09:02