
Pored povećanja budžeta, Komora traži da Fond uvede fiksne fakture na osnovu broja pacijenata, usklađivanje cijene sa uslugom (koliko se uradi, toliko da bude plaćeno), ograničavanje broja pacijenata do 1.200 i preispitivanje obaveze na pripravnost i dežurstva.
Kako su poručili nakon jučerašnje sjednice Skupštine Komore, koja je jednoglasno usvojila zahtjeve za FZO i ministarstvo, ukoliko ne budu prihvaćeni njihovi zahtjevi, o tome će obavijestiti međunarodnu zajednicu, na čelu sa Svjetskom zdravstvenom organizacijom.
– Relevantne internacionalne institucije biće obaviještene o tome da su djeca u Crnoj Gori, u tom slučaju, ostala bez preventivnih i terapijskih stomatoloških usluga, uključujući plombiranja, ekstrakciju zuba, kompletno liječenje bolesti usta i zuba, oralno-hirurških zahvata i izradu protetike – ističu iz Komore. Ipak, kako dodaju, nadaju se da će ministarstvo imati razumijevanja i da će doći do dogovora.
Oni podsjećaju da je odluka uslijedila pošto je budžet FZO za stomatologiju snižen sa prošlogodišnjih šest miliona na 5.600.000 eura.
– Imajući u vidu da se u privatnim ordinacijama koje imaju ugovor sa FZO liječi 140.000 građana, u praksi to znači da je FZO djeci, studentima, porodiljama, penzionerima i osobama sa invaliditetom opredijelio tačno 40 eura godišnje za stomatološke usluge. Sve ove osjetljive kategorije populacije nemaju alternativu, osim da te usluge plaćaju po punim cijenama u privatnim ustanovama – ističu iz Stomatološke komore.
Oni su nedavno zaprijetili štrajkom, nakon što im nije isplaćen dio sredstava za decembar 2024.godine, ali i zbog najavljenog smanjenja budžeta za 2025.godinu za oko 400.000 eura.
Iz FZO je "Danu" prošle sedmice saopšteno da je do kašnjenja isplate došlo zbog neusvajanja budžeta.
Ugovore sa Fondom, koji ističu krajem narednog mjeseca, ima 179 privatnih stomatoloških klinika. Za nove ugovore prijavilo se više od 180 privatnika.
Коментари (0)
Оставите свој коментар