Kako je saopšteno iz Univerziteta, sastanku su prisustvovali i prorektorka za internacionalizaciju, prof. dr Sanja Peković, koja je predstavila dosadašnje oblike saradnje, kao i prvi savjetnik Ambasade, Peter Kapronci.
Saradnja sa mađarskim partnerima već se realizuje kroz brojne međunarodne projekte, uključujući programe Interreg Dunavski region, Horizon Europe i Erasmus+.
Ovi projekti obuhvataju širok spektar oblasti, od unapređenja IT sektora i naučnoistraživačkog transfera tehnologija, do zaštite životne sredine i unapređenja visokog obrazovanja.
Božović je kazao da Univerzitet Crne Gore teži stalnom unapređenju svog akademskog i istraživačkog potencijala kroz međunarodnu saradnju.
- Otvoreni smo za nove projekte koji će doprinijeti razmjeni znanja i inovacija, jer vjerujemo da je internacionalizacija od suštinske važnosti za razvoj visokog obrazovanja. Ovakva saradnja donosi koristi ne samo našim obrazovnim programima, već i društvu u cjelini - ukazao je Božović.
Ambasador Neđeši je takođe istakao podršku Ambasade Mađarske ovim inicijativama: „Ambasada Mađarske posvećena je produbljivanju odnosa sa Univerzitetom Crne Gore. Povezivanje naših univerziteta i institucija omogućava razmjenu znanja i iskustava koje će biit na korist objema zemljama.“
Na sastanku je ukazano da se, pored intenzivne projektne saradnje, kroz program Erasmus+, realizuje mobilnost studenata i akademskog osoblja, kroz aktivne ugovore sa sljedećim univerzitetima: Univerzitet Eötvös Loránd, Univerzitet Eszterházy Károly, Univerzitet u Pečuju i Mađarski univerzitet lijepih umjetnosti.
Obje strane su izrazile spremnost za nastavak i proširenje saradnje kroz nove projekte i inicijative, s ciljem jačanja akademske i naučne razmjene između Univerziteta Crne Gore i mađarskih visokoobrazovnih institucija, zaključuje se u saopštenju.