
Rukovodstvo Unkverziteta Crne Gore još nema konkretne informacije hoće li profesorima na fakultetima od 1. januara biti povećane plate za 17 odsto ako se usvoji program Ministarstva finansija i socijalnog staranja "Evropa sad" kojim je predviđeno da novac nakon ukidanja doprinosa za zdrvstvo bude preusmjeren za veće plate zaposlenih. Prorektor Univerziteta Crne Gore (UCG) Veselin Mićanović ističe za "Dan" da su plate profesorima i ostalom osoblju na državnim fakultetima relativno niske u odnosu na zemlje regiona. On ističe da se pretpostavlja da će kao i u školama i vrtićima zarade na UCG biti veće za 17 odsto.
– Još nijesmo dobili nikakve informacije ni najave da će plate zaposlenim na fakultetima biti povećane. Očekujemo i da UCG bude obuhvaćen najavljenim povećanjem. Postoje naznake jer se pominju svi zaposleni u sektoru obrazovanja, a državni univerzitet je dio tog sistema. Nijesmo imali konkretne razgovore o tome sa predstavnicima ministarstava. Radi se o iznosu koji će biti preusmjeren od doprinosa za zdravstvo. Iako dođe do tog povećanja od 17 odsto, to neće riješiti problem nedovoljnih primanja, odnosno neće značajnije pobošljati standard. Sigurno da sve kolege sa nestrpljenjem očekuju povećanje plata i nadamo se da će na ovaj način biti vrednovan naš trud – kaže Mićanović.
Predsjednik Sindikata Univeziteta Vukašin Zogović kazao je za "Dan" da su zatražili sastanak sa rektorom Vladimirom Božovićem kako bi se jasno znali u kojem iznosu i hoće li zaposlenim biti povećane plate. On ističe da će zatražiti razgovor i sa ministarkom Vesnom Bratić.
– Glavni odbor Sindikata je zaključio da je nophpodno tražiti povećanje plata i obaviti razgovore sa resornim ministarstvom. Nakon sastanka sa rektorom Nikolićem znaćemo tačno šta možemo da očekujemo. Nijesu jedino plate u fokusu radnika na UCG. Razgovaraćemo i izmjeni Zakona o visokom obrazovanju i rješavanju stambenih pitanja. Najavljeno povećanje u sklopu Maršalovog plana od 17 odsto nije fiksno i zavisi od visine plate i ranog mjesta. Mi smo 2019. godine tražili povećanje od 30 odsto i mislim da bi to bilo jedino rješenje kako bi se unaprijedio materijalni položaj zaposlenih na fakultetima. Prije tri godine smo dobili uvećanje od devet odsto, plus tri odsto 2020. godine – kaže Zogović.
Iz Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta prije mjesec dana su najavili ovećanje zarada od 17 odsto za prosvjetne radnike od 1. januara. Kazali su da je taj resor od početka pokazao i dokazao da su im učenici i prosvjetni radnici na prvom mjestu, što je, kako dodaju, misija i vizija koja mora biti primarna, posebno u resoru prosvjete.
– Povećanje zarade se ne odnosi samo na prosvjetne radnike već i na zaposlene u zdravstvu, što je nesumnjivo veliki uspjeh Ministarstva finansija i socijalnog staranja – navodi se u saopštenju.
Namjera tog resora je jasna, kako su kazali, kada se uzme u obzir činjenica da je ministarka Vesna Bratić prosvjetni radnik.
– Da li je potrebno postavljati pitanje kakve su njene želje u odnosu na položaj prosvjetnih radnika u Crnoj Gori – zaključuje se u saopštenju.
D.B.
Коментари (0)
Оставите свој коментар