Veselin Mićanović / -UCG
14/12/2021 u 08:41 h
Dejan BogojevićDejan Bogojević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Prorektor Veselin Mićanović: Univerzitet traži da se vrati samofinansiranje studenata

Kada je riječ o izmjeni načina izbora rektora, predloženo je da se on bira od predloženih kandidata neposrednim glasanje akademskog osoblja i studenata, a ne kao do sada odlukom UO, ističe Mićanović za "Dan"

Prorektor Univerziteta Crne Gore Veselin Mićanović kazao je za "Dan" da su uputili predlog Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta da se kroz izmjene Zakona o visokom obrazovanju ponovo omogući upis samofinansirajućih studenata, čime bi se unaprijedila finansijska održivost. Reformom visokog obrazovanja od 2017. godine uvedene su besplatne osnovne studije za sve brucoše na državnom univerzitetu, a od 2019. i za master studije. Tada je uveden i novi model studija 3+2+3 (osnovne, master, doktorske), koji je mnogo puta kritikovan od strane studentske populacije i profesora jer nije usaglašen sa propisima o radu i nije prepoznat na tržištu rada.

”Prema dostupnim podacima, broj diploma iz inostranstva je približno isti, ako ne i veći od onih stečenih u zemlji

Mićanović ističe da je upravo zbog toga predložena neka vrsta transformacije modela studija 3+2 (osnovne i master), kako bi studenti nakon završene jedne godine magistarskih studija mogli da dobiju diplomu sa 240 ECTS kredita i konkurišu na tržištu rada. Pored predloga da se omogući upis studenata koji će plaćati školovanje, predložena je i promjena načina izbora rektora i omogućavanje saradnicima u nastavi koji to svojim naučnim radom zaslužuju da zasnuju radni odnos na fakultetu.

”Predloženo je i da se pored upisa određenog broja studenata koje finansira Vlada, zbog većeg broja prijava u odnosu na broj mjesta, upisuje i određeni broj samofinansirajućih brucoša, saopštio je Mićanović

– Dat je predlog koji je važan za Univerzitet, a to je da se pored upisa određenog broja studenata koje finansira Vlada, zbog većeg broja prijava u odnosu na broj mjesta, upisuje i određeni broj samofinansirajućih brucoša. To bi mnogo značilo za finansijsku održivost Univerziteta. Naravno, za one koji to žele i u granicima licence ministarstva. Predložena je i određena transformacija modela studija 3+2, tako što bi studenti nakon osnovnih studija imali mogućnost da poslije jedne završene godine mastera dobiju diplomu jer naš sistem kvalifikacija i tržište rada pretežno su bazirani na četiri godine i 240 ECTS kredita. To bi dalo prostora studentima da poslije prve godine magistarskih studija završe školovanje i nađu svoje mjesto na tržištu rada. Kada je riječ o izmjeni načina izbora rektora, predloženo je se od on bira od predloženih kandidata neposrednim glasanjem akademskog osoblja i studenata, a ne kao do sada odlukom Upravnog odbora. To je dato u nacrtu zakona. Saradnja na relaciji ministarstvo – državni univerzitet je dobra i mislim da će svi predlozi biti prihvaćen – rekao je Mićanović.

Otvoreni za kritike, zakon pobjeda svih

Iz Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta je saopšteno da je postupak izmjena i dopuna Zakona o visokom obrazovanju velika pobjeda svih, resora na čijem je čelu Vesna Bratić, kao i pobjeda naroda jer, kako su istakli, građani smiju da kažu šta misle, pa čak i ako se na taj način želi uputiti kritika. Iz MPNSK podsjećaju da je u toku javna rasprava koja traje 20 dana.

– Posebno želimo da zahvalimo na javnoj aktuelizaciji izmjena i dopuna ovog zakona, jer je na ovaj način javnost dodatno upoznata s tim da može da učestvuje kroz javnu raspravu. Pridružujemo se ovom apelu i pozivamo sve građane da daju svoj doprinos kako bismo zajednički došli do najboljeg teksta zakona na dobrobit svih – piše u saopštenju.

Mićanović je istakao da je Strategija razvoja UCG povezana sa strategijom u čitavom visokom obrazovanju.

– Na UCG imamo strategiju do 2024, tako da vjerujem i da je novi strateški dokument Vlade oslonjen na napredak državnog univerziteta. Licence za određene kvalifikacije daje ministarstvo. Prema dostupnim podacima, broj diploma iz inostranstva je približno isti, ako ne i veći od onih stečenih u zemlji. Nije problem broj diploma stečenih na UCG, koliko broj onih koje uđu iz država regiona, a koje po kvalitetu ne mogu da se mjere sa našim. U kojoj mjeri tu ministarstvo može da reaguje kada je svaka ustanova koja dobije licencu na određeni način prihvatljiva. Pitanje je koji je kvalitet stečenih znanja, i to je nešto drugo, o čemu treba voditi računa – kazao je Mićanović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 17:58