Državna revizorska institucija (DRI) je u postupku sprovođenja revizija uspjeha "Uspješnost sprovođenja politike zaštite životne sredine u Crnoj Gori – prekomjerna sječa šuma", "Upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori", "Uspješnost realizacije aktivnosti predviđenih Strategijom zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja u Crnoj Gori 2019–2023" i "Upravljanje izdacima iz budžeta Crne Gore za sudske sporove po osnovu radnih odnosa", kazao je Radulović.
– U Crnoj Gori je realizovan samo manji dio aktivnosti predviđenih Strategijom za unapređenje mentalnog zdravlja, a nova strategija još nije usvojena, što ozbiljno ugrožava dostupnost i kvalitet mentalnozdravstvenih usluga, uključujući deinstitucionalizaciju pacijenata i pružanje podrške u zajednici. Kako navode iz KCCG, stopa suicida u Crnoj Gori, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, u vrhu je evropske ljestvice i dvostruko veća od evropskog prosjeka – kazao je Radulović.
Prepoznajući važnost unapređenja mentalnog zdravlja, koje donosi dugoročne koristi – od boljeg ličnog blagostanja, preko jačanja socijalne kohezije, do ekonomskih ušteda i održivog razvoja zajednice, DRI je planirala reviziju uspjeha "Uspješnost realizacije aktivnosti predviđenih Strategijom zaštite i unapređenja mentalnog zdravlja u Crnoj Gori 2019–2023", koja je u toku.
– Uskoro očekujemo da se objavi izvještaj o reviziji koji će ocijeniti u kojoj mjeri je realizacija aktivnosti predviđenih strategijom doprinijela unapređenju kapaciteta za ranu dijagnostiku, tretman i rehabilitaciju osoba sa poremećajima mentalnog zdravlja, unapređenju informacionih sistema i registara, kao i smanjenju stigme i diskriminacije povezane sa poremećajima mentalnog zdravlja – rekao je Radulović.
Druga važna tema, kako je naveo, jeste problem odlaganja medicinskog otpada.
– Zbog sve veće incidencije hroničnih bolesti i dostupnijih medicinskih tretmana stvara se sve više medicinskog otpada, pa je izraženija neophodnost adekvatnog tretmana i njegovog odlaganja. Prema podacima Ministarstva zdravlja, u Crnoj Gori je u 2023. godini proizvedeno 489.249 tona medicinskog otpada, što je 9,45 odsto više u odnosu na prethodnu godinu, što predstavlja značajan izazov, kako sa aspekta zaštite životne sredine, tako i sa aspekta zdravlja ljudi. Medicinski otpad spada u kategoriju opasnog otpada, jer može sadržavati infektivne, toksične ili radioaktivne materije koje, ukoliko se nepravilno odlažu, mogu izazvati ozbiljne ekološke i zdravstvene posledice. DRI je prepoznala važnost identifikacije nedostataka u postojećim procesima i implementaciji rješenja koja će povećati efikasnost, bezbjednost i održivost sistema upravljanja medicinskim otpadom i planirala reviziju "Upravljanje medicinskim otpadom u Crnoj Gori". Kroz predmetnu reviziju DRI treba doprinijeti očuvanju javnog zdravlja, zaštiti životne sredine i usklađenosti sa zakonima i standardima. Revizija je u toku i očekuje se da će biti završena u prvom kvartalu 2025. godine – istakao je Radulović.