Tema sastanka bila je upoznavanje sa aktivnostima i radom Zajednice opština, kao i dosadašnja saradnja sa agencijama UN u Crnoj Gori i mogućnostima za njeno unapređenje.
Generalna sekretarka upoznala je rezidentnog koordinatora UN sa radom Zajednice opština i načinom funkcionisanja sistema lokalne samouprave u Crnoj Gori, te istakla ključnu ulogu opština u svakodnevnom životu građana. Dodatno, naglasila je izazove sa kojima se opštine suočavaju u svom funkcionisanju, poput nedostatka finansijskih sredstava, administrativnih kapaciteta i potrebe za dodatnom decentralizacijom vlasti, a ukazala je i na važnost boljeg povezivanja sa centralnim vlastima u cilju implementacije održivih rješenja za ove izazove.
– Razmjena mišljenja i iskustava sa sistemom UN izuzetno je važna, jer nam pomaže da se bolje pozicioniramo u procesu rješavanja problema sa kojima se svakodnevno suočavamo. Ovaj sastanak je prilika da predstavimo izazove poput neadekvatnog zakonskog okvira u mnogim oblastima, problema u implementaciji zakona, ali i da ukažemo na potrebu za jačanjem saradnje sa centralnim vlastima. Vjerujemo da uz zajednički rad možemo pronaći odgovarajuća rješenja i poboljšati životne uslove građana – izjavila je Manojlović.
Rezidentni koordinator Sorilja izrazio je podršku radu i inicijativama Zajednice opština i istakao važnost razvoja kapaciteta lokalnih vlasti za implementaciju održivih politika. Takođe, istakao je da agencije UN pružaju stručnu i tehničku pomoć lokalnim zajednicama, te da je saradnja sa Zajednicom opština i centralnim vlastima ključna za napredak.
Sastanak je bio prilika za razmjenu ideja, a sagovornici su saglasni da postoji značajan prostor za dalju saradnju. Kroz zajedničke inicijative, kako sa agencijama UN, tako i sa centralnim vlastima, cilj je poboljšati kapacitete opština, kao i efikasnost u pružanju usluga građanima.
Na kraju sastanka, zaključeno je da će Zajednica opština i sistem UN nastaviti jačanje međusobne saradnje i rad na implementaciji održivih rješenja za razvoj lokalnih zajednica.