
Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama od decembra 2021. do avgusta 2022. godine nije imala savjet u punom sazivu, te samim tim nije mogla donositi ni odluke, što je rezultiralo time da danas imaju 7.002 neriješena predmeta. Od konstituisanja savjeta riješena su 352 predmeta koja se odnose na zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama, ali, prema riječima predsjednika tog tijela Željka Rutovića, veliki rad tek predstoji.
U Agenciji za "Dan" podsjećaju da je Skupština Crne Gore, na sjednici od 29. decembra 2021. godine, donijela odluku o razrješenju tadašnjeg predsjednika Savjeta Agencije Sretena Radonjića i odluku o razrješenju jednog člana Savjeta Agencije Bojana Obrenovića, čime je blokiran rad Savjeta Agencije. Imenovanjem predsjednika i jednog člana Savjeta Agencije od strane Skupštine Crne Gore od 1. avgusta 2022. godine, ovaj organ Agencije je kompletiran i odlučije, shodno zakonskim ovlašćenjima, u punom kapacitetu. Stupanjem na dužnost, Savjet Agencije je zatekao 7.354 neriješena predmeta iz svoje nadležnosti.
Radonjić i Obrenović su u Agenciju za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama došli iz Agencije za sprečavanje korupcije, a smijenjeni su jer su izglasali odluku da se odobri objavljivanje imena lica u samoizolaciji zbog virusa kovid-19, što je i Ustavni sud potvrdio da je bilo neustavno, a po državni budžet je izazvalo štetu od skoro milion eura. Sva lica čije je ime objavljeno imala su pravo na odštetni zahtjev od 300 eura.
– Na dan 9. septembar 2022. godine broj neriješenih predmeta iznosi 7.002. Savjet Agencije je, od vremena konstituisanja, donio odluku u 352 predmeta. U ovom kontekstu, javnosti radi, treba istaći ograničene kadrovske kapacitete Agencije apsolutno nedovoljne za obim, sadržaj i javni interes predmetne materije. U prilog ovome ističem i činjenicu nepopunjenih sistematizovanih radnih mjesta, što u značajnom dijelu, imajući u vidu nadležnosti i broj predmeta, otežava blagovremeno i efikasno djelovanje ove institucije – navodi predsjednik Savjeta Agencije Željko Rutović za "Dan".
Na pitanje na šta se sve odnose neriješeni zahtjevi, Rutović kaže da shodno Zakonu o slobodnom pristupu informacijama, protiv akta organa vlasti o zahtjevu za pristup informaciji podnosilac zahtjeva i drugo zainteresovano lice može izjaviti žalbu Agenciji.
– Žalba protiv akta o zahtjevu za pristup informaciji može se izjaviti zbog povrede pravila postupka, nepravilno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja 1 pogrešne primjene materijalnog prava. U oblasti zaštite ličnih podataka, između ostalog, Savjet Agencije donosi odluke po prigovoru na zapisnik o izvršenom nadzoru, donosi mišljenja u vezi primjene zakona, mišljenja u slučaju kad postoji sumnja da li se određeni skup ličnih podataka smatra zbirkom u smislu ovog zakona, mišljenja da li određeni način obrade ličnih podataka ugrožava prava i slobode lica, daje saglasnosti na uspostavljanje zbirke ličnih podataka, daje saglasnosti za iznošenje podataka van Crne Gore i drugo – kaže Rutović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар