
Nakon odluke Sudskog savjeta o prestanku sudijske funkcije Hasniji Simonović zbog sticanja prava na penziju, ona je saopštila za "Dan" da se radi o apsolutno nezakonitoj odluci i nezakonitom postupanju, koje će svakako biti predmet preispitivanja nadležnog suda. Prema njenim tvrdnjama, Sudski savjet ju je lišio sudijske funkcije konstatujući da je stekla pravo na penziju sa 40 godina staža-osiguranja, iako, kako tvrdi, shodno čl. 61 Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju, prethodno nijesu provjerili činjenicu da joj nijesu uplaćeni doprinosi.
– U trenutku moje provjere, to je bilo za oko desetak godina, iako su nakon toga iz kabineta Vrhovnog suda i Fonda PIO jedan dio prikupili i sada fali period za moj rad u Sudu za prekršaje u Kolašinu. Toliko o Sudskom savjetu i njihovom zakonitom radu – kazala je Simonović.
Na poslednjoj sjednici Sudskog savjeta, kada joj je utvrđen prestanak sudijske funkcije, Simonović je izrazila sumnju u zakonitost rada dvoje sudija članova Savjeta, čija imena nije željela da otkrije, jer se radi o neprovjerenim informacijama, ali je, kako smatra, time svakako uputila poziv organima gonjenja da provjere njene navode javno saopštene na sjednici. Simonović je kazala da se radi o sumnji koju treba provjeriti, a radi se o izvršenju dva krivična djela od strane dvojice sudija članova Sudskog savjeta, i to, kako je navela, kršenje zakona od strane sudije i prikrivanje krivičnog djela davanje mita.
– Radilo se, žargonski rečeno, o tri ljubičaste, odnosno o svoti od 1.500 eura. Ne mogu da saopštim na ime čega je taj novac dat, jer biste onda znali o kome se radi. Mogu samo da kažem da je u pitanju "kum jednog sudije", a sve ostalo je javna tajna o kojoj se govori po sudskim hodnicima – navela je Simonović.
Ona tvrdi da bi policija po službenoj dužnosti trebalo da pokrene postupak protiv ministra pravde Marka Kovača zbog krivičnog djela ometanje pravde i nepostupanje po pravosnažnoj presudi Upravnog suda, jer je pozvao Sudski savjet da postupi mimo odluke suda.
– Oni nijesu mogli da donesu odluku o mom razrješenju jer nemam 40 godina staža-osiguranja, koliko se traži. Zakon je jasan. To je pravo, a ne obaveza. Oni će po tome, ako to tumače kao obavezu, čitavo crnogorsko pravosuđe razriješiti – zaključila je Simonović.
Ona tvrdi i da ima čitavu međunarodnu javnost na svojoj strani. Između ostalih, kako je rekla, i ambasadorka SAD i predsjednica Venecijanske komisije rekle su joj da dijele njenu zabrinutost, ali da treba da se sačeka odluka Ustavnog suda.
– Postavlja se pitanje zašto Sudski savjet nije sačekao odluku Ustavnog suda. Nejasno je zašto je Savjet promijenio svoj stav sa zapisnika sjednice od 15. oktobra 2020. godine kada su, kao i danas, u njegovom sastavu bili Vesna Simović Zvicer, Ljoro Markić i Dobrica Šljivančanin. Treba pomenuti da su njih troje neustavno na tim funkcijama, jer je njihov mandat četiri godine, a sve troje su u trećem mandatu. Moram napomenuti da je Sudski savjet čak podnio i predlog za ocjenu ustavnosti i da je nakon toga, ne čekajući tu odluku, krenuo s razrješenjima, do sada 60 sudija. Da li se neko zapitao koliko će to koštati državu Crnu Goru – istakla je Simonović.
Podsjetila je da su neke sudije razriješene sa 66 godina, a neke sa 65 ili 64, što, kako je navela, ukazuje na nejednako postupanje Sudskog savjeta – organa koji treba da brani nezavisnost sudija.
– Mislim da se radi o političkom uticaju. Simptomatično je i to da prilikom podnošenja zahtjeva za izuzeće sudija na poslednjoj sjednici Sudskog savjeta, umjesto da se prekine postupak do odluke o izuzeću u mom slučaju, donošenje odluke je trajalo bukvalno tri sekunde – tvrdi Simonović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар