
Ministar zdravlja dr Vojislav Šimun "pokrenuo je proces diplomatske aktivnosti uz angažman Ministarstva vanjskih poslova, kako bi se ispitale precizne mogućnosti saradnje sa klinikom u Minsku, u svjetlu činjenice da se Crna Gora 2021. godine pridružila sankcijama koje je Evropska unija uvela Bjelorusiji". Ministar je obavio i razgovor sa direktorom Fonda za zdravstveno osiguranje dr Vukom Kadićem, kako bi ova ustanova ispitala mogućnosti upućivanja ovih pacijenata i u druge države, kako bi se proširile mogućnosti za njihovo liječenje, odnosno transplantaciju organa u svrhu liječenja. To je juče saopšteno iz Ministarstva zdravlja na pitanje "Dana" šta će taj resor preduzeti povodom zahtjeva pacijenata na hemodijalizi, a koji nemaju srodnog donora, da im se omogući pravo na liječenje i da država finansira transplantacije bubrega u Bjelorusiji.
Načelnica Odjeljenja za hemodijalizu dr Branka Gledović, koju je inače predstavnik pacijenata Risto Drašković u emisiji za WEB TV DAN 17. maja kritikovao zbog uslova liječenja, te pokazao fotografiju kao dokaz da im je onemogućeno i parkiranje ispred ovog odjeljenja, juče je podnijela ostavku. Na sastanku sa menadžmenom KCCG, koji je organizovalo Ministarstvo, pacijentima su ispunjeni i ostali zahtjevi, u smislu poboljšanja uslova liječenja, kao i pristupa parkingu ispred odjeljenja.
Iz MZ juče su nam kazali da su veoma predano pristupili rješavanju problema pacijenata okupljenih oko neformalnog udruženja osoba na dijalizi "Hrabro za novi život", koji čekaju transplantaciju organa u svrhu liječenja, a koji su izrazili želju da ovaj postupak obave u Bjelorusiji. Kako navode, ministar je tokom sastanka sa Ristom Draškovićem ukazao na nekoliko mogućnosti i koraka koje preduzima i koje će preduzeti Ministarstvo i on lično kako bi zahtjevi pacijenata bili riješeni na najbolji mogući način.
On je ukazao i na činjenicu da upućivanje pacijenata u drugu državu radi kadaverične transplantacije nije praksa iz razloga sumnje u porijeklo organa s obzirom na činjenicu da sve države sa preciznom zakonskom regulativom poštuju sistem čuvanja organa za svoje građane ili pristupaju principu razmjene, ali isključivo sa državama sa kojima imaju zvanične bilateralne ugovore. U vezi sa tim, podsjećamo i da je Crna Gora potpisnica Konvencije o borbi protiv trgovine organima Savjeta Evrope i Istanbulske konvencije o sprečavanju kupoprodaje organa i transplantacionog turizma, zbog čega je pri Savjetu Evrope i formirana platforma za praćenje odlazaka u drugu državu radi transplantacije organa. Crna Gora je dio ove platforme.
– Cilj Ministarstva zdravlja je kvalitetno, bezbjedno i u zakonskim normama utemeljeno rješenje za pacijente koji čekaju transplantaciju organa, a koji nemaju živog srodnog donora, dodaju iz Ministarstva.
Transplantaciju bubrega u Crnoj Gori trenutno čekaju 52 pacijenta.
Коментари (0)
Оставите свој коментар