
Smatraju apsurdnim da nemedicinski radnici u zdravstvenom sistemu imaju veće plate od medicinskog osoblja, što je, kako navode u saopštenju, presedan koji nije zabilježen ni u regionu ni u svijetu.
- Ono što bi trebalo da bude temelj zdravstvenog sistema, danas je marginalizovano, potcijenjeno i sistemski zanemareno. U državi u kojoj je minimalna zarada 600 eura, medicinska sestra koja tek započinje svoj profesionalni put sa srednjom stručnom spremom prima tek 620 eura - navode u saopštenju.
Taj iznos, kako navode, ne predstavlja samo finansijsku nepravdu, već je "simbol društvenog ignorisanja jednog od najodgovornijih i najplemenitijih poziva".
- Posljednje povećanje zarada koje je Vlada dogovorila sa Sindikatom zaposlenih u ustanovama socijalne djelatnosti, po kojem medicinske sestre u toj oblasti sada primaju višestruko više od svojih koleginica i kolega zaposlenih u zdravstvenom sistemu, uz isti nivo obrazovanja, za nas predstavlja dodatni udarac. Taj potez doživljavamo kao svojevrsno poniženje i još jedan korak ka potpunoj degradaciji naše struke - naglašavaju u iz Sindikata zdravstvenih radnika Kliničkog centra Crne Gore.
Poručili su da se osjećaju zaboravljeno.
- Vrlo brzo su izblijedile slike iz pandemijskih godina, kada smo bili jedina linija odbrane, kada smo danonoćno, pod punom opremom, u neizvjesnosti i strahu, stajali uz bolesne, riskirajući sopstveno zdravlje i živote svojih porodica. Danas mnoge naše kolege žive na ivici egzistencije - ističu.
- Bez riješenog stambenog pitanja, bez sistemske podrške, ali i dalje sa ogromnom posvećenošću obavljaju svoj posao, brinući se o onima kojima je pomoć najpotrebnija - dodaju u saopštenju.
U međuvremenu svijet je prepoznao vrijednost medicinskih sestara.
Navode da je u Sjedinjenim Američkim Državama medicinska sestra u anesteziji postala najplaćenije zanimanje u 2024. godini, sa platama koje dostižu i do 20.000 dolara mjesečno. Zatim da u Kanadi, Danskoj, Norveškoj, Njemačkoj i drugim zemljama Evrope, plate za ovu profesiju kreću se od 3.500 do 7.000 eura.
- Kod nas, naprotiv, svjedočimo apsurdnoj situaciji – da nemedicinski kadar u zdravstvenom sistemu ima veća primanja od medicinskog. To je presedan bez presedana, ne samo u regionu, već i u svijetu - ističu u saopštenju.
Naveli su da ne traže nikome da se osjeti prozvanim, dodajuć da "kao što nije uobičajeno da portir u sudu ima veću platu od pravnika, ne može biti ni normalno da se medicinska sestra, obrazovana, stručna i odgovorna, vrednuje ispod svakog dostojanstva".
- Posebno nas boli činjenica da naše kolege iz sektora socijalne zaštite, sa istim nivoom obrazovanja i višestruko manjim stepenom odgovornosti i radnog opterećenja, sada imaju znatno veće zarade. Ovo nije pitanje zavisti – ovo je pitanje pravde i jednakog tretmana - dodaju u saopštenju.
Ovakav položaj, smatraju, rezultat je decenijskog zanemarivanja, ali i neadekvatnog zastupanja od strane onih koji su, u njihove ime, potpisivali sporazume sa Vladom.
- Oni koji nijesu razumjeli, ili nisu htjeli da razumiju složenost i težinu našeg posla, snose dio odgovornosti za stanje u kojem se danas nalazimo. Dosta je bilo ćutanja. Dosta je bilo spuštanja pogleda i prećutkivanja nepravdi. Tražimo promjene. Tražimo poštovanje. Tražimo fer i dostojanstven tretman u skladu sa obrazovanjem koje imamo, složenošću poslova koje obavljamo i odgovornošću koju svakodnevno nosimo - ocijenili su iz Sindikata zdravstvenih radnika KCCG uz poruku da je vrijeme da se glas medicinskih sestara i tehničara jasno čuje.
Коментари (0)
Оставите свој коментар