Članovi Odbora za prosvjetu, nauku i kulturu Skupštine Crne Gore izvršili su uvid u kompletan predmet u vezi sa slučajem u Gimnaziji "Slobodan Škerović" u Podgorici, koji pomno prate, kazao je predsjednik Odbora Nikola Rovčanin.
Odbor je juče razmatrao predloženi budžet za 2025. godinu, ali se na dnevnom redu našao i slučaj uznemiravanja bivše gimnazijalke, koja je optužila profesora Radomana Čečovića za seksualno uznemiravanje, kao i novi koji se tiče slanja poruka drugoj učenici, ali u ovom slučaju nije saopšteno ime nastavnika. Odbor je najavio kontrolna saslušanja povodom ovih slučajeva. Tužilaštvo je formiralo predmete u oba slučaja, a u gimnaziju su upućene prosvjetna i inspekcija rada.
Prema riječima Rovčanina, članovi odbora su imali razgovor sa ministarkom prosvjete, nauke i inovacija Anđelom Jakšić Stojanović.
– Članovi odbora su izvršili uvid u kompletan predmet. Pravosudni organi i Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) da završe svoj dio posla, da sačekamo nalaze svih inspekcijskih organa prije nego što zauzmemo stavove, rekao je Rovčanin.
On je saopštio i da su sa ministarkom Jakšić Stojanović razgovarali o Predlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o opštem obrazovanju i vaspitanju.
– Imali smo konkretne predloge kako bi se prevenirale ovakve situacije i kako bi se uspostavili zaštitni mehanizmi, kazao je Rovčanin.
Na jučerašnjoj sjednici je saopšteno da Predlog zakona o budžetu za 2025. godinu predviđa ukupna sredstva u iznosu od 380,6 miliona eura za oblasti obrazovanja, nauke, kulture i sporta. Za Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija planirano je 333,6 miliona eura, od čega 321 za obrazovanje, 6,8 za nauku i za inovacije 5,4. To je u ukupnom iznosu za 20 miliona više nego za 2024. godinu.
Poslanik Vaso Obradović kazao je da u budžetu stručno obrazovanje nije dobilo na značaju.
– Za stručno usavršavanje nastavnika odvojeno je svega 97.153 eura. Nije dovoljno da podižemo primanja nastavnicima da bismo povratili status koji su imali u društvu, već je potrebno da ih jačamo kroz neke druge vidove podrške. Moramo im pokazati da ih sistem uvažava, a to ne možemo učiniti kroz ovako mala sredstva - istakao je Obradović.
Državna sekretarka u Ministarstvu prosvjete, nauke i inovacija (MPNI) Dragana Babović kazala je da treba da se ulaže u nastavni kadar i da je saglasna sa članovima odbora po tom pitanju. Ona je istakla uvećanje budžeta za 20 miliona eura, što će omogućiti da se ispune aktivnosti započete tokom 2024. godine, navodeći povećanje studentskih kredita i stipendija.
Kapitalni budžet dodatno predviđa 10,9 miliona eura za obrazovanje, 0,8 miliona za nauku i jedan milion eura za kulturu.