Скоро трећина грађана Црне Горе, њих 31 одсто, вјерује да 5Г технологија изазива или шири коронавирус и да се то прикрива да би компаније које се баве том технологијом могле да наставе да зарађују много новца, преноси МИНА.
То је показало истраживање које је у марту спровела истраживачка агенција Ипсос, на национално репрезентативном узорку, уз подршку Британске амбасаде у Подгорици и УНИЦЕФ-а.
Из УНИЦЕФ-а су казали да су њихови млади репортери анализирали ту теорију завјере како би провјерили да ли у њој има истине.
-Њихова анализа је доступна на сајту УНИЦЕФ-а Црне Горе и показала је да пета генерација мобилног интернета не убија живи свијет нити шири коронавирус- наводи се у саопштењу.
Из УНИЦЕФ-а су казали да у ту теорију завјере чешће не вјерују млађи грађани узраста од 18 до 44 године, као и грађани вишег или високог нивоа образовања, док у њу чешће вјерују људи који не користе интернет, што указује на значајан утицај дигиталног јаза на ставове грађана.
-Да и ниво медијске писмености битно утиче на степен вјеровања у теорије завјере показују подаци о томе да у ову теорију завјере чешће вјерују они који кажу да су имали среће ако су успјели да нађу информацију коју траже на интернету- наводи се у саопштењу.
Из УНИЦЕФ-а су казали да је јачање повјерења у стручњаке и релевантне институције кључно за Црну Гору, јер међу грађанима који вјерују у теорију завјере да 5Г технологија изазива или шири коронавирус има више оних који нијесу сигурни да ли да вјерују љекару свог дјетета, као и оних који не вјерују у науку.
-Да је неопходно јачање културе дијалога у којој људи у пријатељској атмосфери размјењују различита мишљења, анализирају их и не осуђују оне који имају другачији став, указује податак да у ову теорију завјере чешће вјерују грађани који сматрају да су људи који не дијеле њихове политичке ставове зли- наводи се у саопштењу.
Додаје се да је, међу грађанима који вјерују да 5Г технологија изазива или шири коронавирус, значајно више оних који се не би вакцинисали против коронавируса, као и оних који наводе да, кад би данас добили бебу, не би жељели да она прими све препоручене вакцине, укључујући и ММР вакцину.
Из УНИЦЕФ-а су навели да је национално репрезентативни узорак за то истраживање обухватио 821 испитаника старости 18 или више година широм земље.
-Прикупљање података обављено је у периоду од 24. до 26. марта путем телефонске анкете, тј. упитника чије је просјечно трајање било 20 минута- додаје се у саопштењу.