Kako je naglašeno tokom razgovora Crna Gora je zbog toga postala vrlo važan partner Europola, jer ima i vrlo specifičnu poziciju na Balkanu.
Tokom prošle godine zabilježeno je 25 odsto više razmijenjenih podataka.
– U prethodnim godinama vidjeli smo veliki rast u broju razmijenjenih podataka, što je uticalo na jačanje naše saradnje sa Crnom Gorom – istakla je direktorka de Bol i zahvalila se na tome predsjedniku Vlade Crne Gore.
Notirano je da je u prošlosti izostajala reakcija nadležnih uprkos dostavljenim podacima o kriminalnim aktivnostima, a premijer Spajić se zahvalio direktorici de Bol što je uprkos tome Europol nastavio da pruža Crnoj Gori bitnu podršku da se izbori sa organizovanim kriminalnim grupama.
– Podaci, koje dobijamo od Europola, omogućili su nam da imamo znatno efikasniji odgovor na djelovanje organizovanih kriminalnih grupa, ali i da identifikujemo njihove saradnike unutar bezbjednosnog sektora. To je dalo zamah reformama u policiji, što je jedan od prioriteta – kazao je premijer i objasnio da se sada radi na jačanju kapaciteta unutar policije, kako bi se nadoknadio nedostajući kadar.
Na sastanku je bilo riječi i o borbi protiv finansijskog kriminala i doprinosu koji je na tom polju donio Zakon o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorizma.
Razgovarano je i o koracima napravljenim na polju borbe protiv šverca cigareta, a premijer Spajić je zaključio da je konačno urađen popis zaplijenjenih cigareta u Luci Bar, te da više nema slobodnih zona za skladištenje tih proizvoda u Crnoj Gori.