Влада Црне Горе остаје снажно посвећена заштити и афирмацији људских права и слобода ЛГБТИ заједнице, поручила је министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић.
Kако је саопштено из Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, Срзентић је учествовала данас на министарској конференцији ИДАХОБИТ 2021 поводом Међународног дана борбе против хомофобије, бифобије и трансфобије.
Срзентић је казала да је у току формирање тимова, који ће идентификовати изазове и проблеме на нивоу политика, програма и сервиса са којима се ЛГБТИ заједница суочава, а затим радити на њиховом рјешавању.
- У свим активностима које реализујемо, полазна тачка су наше вриједности које се базирају на правичности, разноликости, инклузивности и отворености. Настојимо оснажити различите перспективе и градити мостове између ЛГБТИ заједнице и Владе - навела је Срзентић.
Она је подсјетила да је Влада донијела стратегију за унапређење квалитета живота ЛГБТИ особа у Црној Гори за период од 2019. до 2023. године, са амбицијом да у предстојећем периоду трансформише друштвену свијест у правцу пуног прихватања ЛГБТИ особа у црногорском друштву.
- Активно радимо на стварању услова за импементацију Закона о животном партнерству особа истог пола, али морамо имати на уму да је потребно ускладити га са 26 закона и 14 подзаконских аката, који су у надлежности пет министарстава - казала је Срзентић.
Она је истакла да је једна од важних активности и кампања за борбу против говора мржње, коју је потребно спровести на регионалном и националном нивоу.
Срзентић је додала да све активности на изградњи капацитета у борби против насиља из мржње и дискриминације реализују у врло блиској сарадњи са организацијама цивилног друштва и надлежним институцијама.
- Влада Црне Горе остаје снажно посвећена заштити и афирмацији људских права и слобода ЛГБТИ заједнице - истакла је Срзентић.
Она је рекла да је у оквиру Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија успостављена Kанцеларија за инклузивност, једнакост и различитост.
Срзтентић је казала да желе да вриједности различитости, инклузивности и правичности буду саткане у културу Министарства.
- Вријеме које је за нама, као и тренутак у коме живимо, нажалост, негативно је утицало и на стање људских права бројних рањивих друштвених група, укључујући и ЛГБТИ особе - навела је Срзентић.
Она је подсјетила на извјештај независног експерта Уједињених нација (УН) за заштиту од насиља и дискриминације по основу сексуалне орјентације и родног идентитета из јула прошле године, који је усвојила Генерална скупштина УН-а.
- Он говори у прилог томе да су ЛГБТИ особе, као посљедица предузетих снажних против-пандемијских мера, изложене високим ризицима по физичко и ментално здравље, често суочене са смањеним приступом одговарајућим сервисима подршке, изложене наглом порасту хомофобије, стигматизације и насиља над њима - рекла је Срзентић.