Црна Гора ће оснажити жене и рањиве друштвене групе да коришћењем технологија / - фото: Министарство јавне управе
26/04/2022 u 16:18 h
ДАН порталДАН портал
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Срзентић-Поповић: Црна Гора ће оснажити жене и рањиве друштвене групе да коришћењем технологија стварају потребне друштвене промјене

Срзентић је поручила да желе оснажити дјевојке, жене, рањиве друштвене групе да учествују у промијени статуса кво и граде каријере као алат за постизање општег добра.

Црна Гора ће оснажити жене и рањиве друштвене групе да коришћењем технологија створе неопходне друштвене промјене, а едукација је први корак ка успостављању друштва једнаких. То је оцјена са састанка министарке јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамаре Срзентић и Карине Поповић, представнице организације Girls who Code, који је био посвећен успостављању сарадње на пољу смањења родног јаза у коришћењу технологија.

Како је саопштено из Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија, Girls Who Code оснажује младе жене и маргинализоване друштвене групе да стварају потребне друштвене промјене коришћењем технологија, смањујући оштре неједнакости у технолошкој индустрији које успоравају остварење колективног добра.

Срзентић је поручила да желе оснажити дјевојке, жене, рањиве друштвене групе да учествују у промијени статуса кво и граде каријере као алат за постизање општег добра.

- Girls who Code је успјешна прича и показатељ потенцијала добрих, једноставних идеја које остварују неопходан утицај и мијењају живот грађана набоље. Црна Гора се може придружити мисији ове организације, а као први корак бисмо обезбиједили бесплатне обуке за дјевојке и жене у оквиру Дигиталне академије, којима ће касније бити понуђено и учешће у интерсхип програмима на регионалом и глобалном нивоу. Циљ нам је да Црна Гора има своје лидерке технолошке индустрије и да буде инспиратор и водич за земље региона да крену у спровођење ове иницијативе - казала је Срзентић.

Карина је на састанку навела да је едукација први корак ка успостављању друштва једнаких, “и да смо дужни обезбиједити знања неопходна да пратимо динамику технолошког развоја, њихове употребе и инклузивног, реформског потенцијала за остварење различитих потреба и интереса”.

- Идеје се лакше и брже остварују уз технолошка достигнућа. Важно је да су усмјерене на јачање мира, економске снаге и размјене интелектуалних снага. Тако можемо помоћи свима којима је потребно, а вјерујемо да ситуација у Украјини показује употребу и злоупотребу технолошких моћи, а на нама је да се боримо за исправна, одржива рјешења, од којих сви грађани имају добробит и квалитетнији живот - сматра Карина.

Као веома млада емигранткиња из Украјине, Карина је покренула низ успјешних инцијатива након учешћа у Girls who Code програмима, од којих се издвајају 3Д штампање 80.000 ППЕ маски током пандемије и вођење старт-уп бизниса Powza, који је усмјерен на нуђење старт-уп стратегија раста, омогућавајући њихово коришћење спајањем бројних пословних претплата по цијени једне.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
21. maj 2024 16:11