Prodaja poludragog kamenja, opala, koje je zaplijenjeno 2012. godine obustavljena je do daljnjeg jer je Osnovni sud u Кotoru usvojio privremenu mjeru zabrane raspolaganjem tim dragocjenostima.
Podsjetimo, Vlada Crne Gore je u junu 2021. usvojila informaciju o postupku prodaje 28 kilograma poludragog kamena opala koji je oduzet 2012. godine u hotelu "Belvi" u Bečićima jer je nelegalno unijet u Crnu Goru.
Dragulji su oduzeti od Roberta Franjeka i Antonija Vernona Strelenskog, a kako je tada objavljeno, ono je otkriveno jer su njih dvojica policiji prijavili da jedan od vlasnika "Belvija" Branka Ćupića neće da im vrati kamenje deponovano u hotelskom sefu.
Iz Uprave za državnu imovinu i katastar, preko Ministarstva finansija, "Danu" je saopšteno da je postojao plan da se opali iznesu iz države radi dalje obrade, ali je to onemogućeno pokretanjem postupka pred sudom u Кotoru.
– U skladu sa zaključcima Vlade 04-2897/2 od 17. juna 2021. godine, Uprava za katastar i državnu imovinu angažovala je gemologa sa Кanadskog gemološkog instituta da izvrši identifikaciju, mjerenje i razvrstavanje predmetnih opala i predloži dalji način njihovog čuvanja i valorizacije. Shodno tome, u periodu od 29. juna do 1. jula 2021. godine, u prostorijama Trezora Centralne banke Crne Gore od strane angažovanog gemologa izvršeno je pregledanje, mjerenje, razvrstavanje cjelokupne ostave poludragog kamenja opala. Pregledanju ostave poludragog kamenja opala prisustvovali su predstavnici Trezora CBCG i predstavnici Uprave za katastar i državnu imovinu. Prilikom preuzimanja i otvaranja ostave konstatovano je da se cjelokupna ostava nalazi u neoštećenom stanju, blombirana jemstvenikom i voskom – kazali su nam iz Uprave.
Ističu da je potom cjelokupna ostava poludragog kamenja zapakovana i specijalnim plastičnim zateznicama koje imaju jedinstveni numerisani broj.
– Procjenitelj je dostavio Upravi izvještaj o pregledanju, razvrstavanju, identifikaciji i mjerenju predmetnih opala br. 01-012/21-23654, kao i procjenu za dva obrađena opala u obliku figura životinja (01-012/21-23651 i 01-012/21-23651). U dostavljenom izvještaju je predloženo da se izvrši obrada-brušenje reprezentativnih uzoraka, nakon čega bi se utvrdio kvalitet i vrijednost opala, što bi, u konačnom, omogućilo sagledavanje cjelokupne situacije tj. utvrđivanje okvirne vrijednosti za cjelokupnu količinu oduzetih opala, kao i predlaganje najboljeg načina daljeg postupanja sa predmetnim opalima. Кako nije postojala mogućnost da se obrada-brušenje reprezentativnih uzoraka izvrši u Crnoj Gorim pokušali smo organizovati iznošenje uzoraka iz zemlje i njihovu obradu. U međuvremenu smo od Zaštitnika imovinskopravnih interesa Crne Gore obaviješteni da je pred Osnovnim sudom u Кotoru usvojena privremena mjera –zabrana protivniku predlagača raspolaganja kolekcijom poludragog kamenja opala poslovne oznake posl. br.I 965/2021. Nakon dobijanja tog obavještenja, Uprava za katastar je obustavila sve aktivnosti sa predmetnim opalima do okončanja postupka pred Osnovnim sudom u Кotoru – objasnili su iz Uprave.