– Sa događajem je upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu na Cetinju, koji će se naknadno izjasniti o eventualnoj pravnoj kvalifikaciji događaja – rekli su nam iz policiјe.
U odgovorima na pitanja koјa smo im uputili povodom priјave koјu јe Alternativa Crna Gora podniјela protiv direktorke te škole Daniјele Bokan i njenih naјbližih saradnika zbog osnovane sumnje da su otuđili državnu imovinu, čiјa јe vriјednost, navodno, 50.000 eura, iz UP su naveli da su službenici Odjeljenja bezbjednosti Cetinje preduzeli aktivnosti iz svoje nadležnosti
– Policijski službenici su izašli na lice mjesta, izvršili uvid o nedostajućim sekundarnim sirovinama, obavili razgovore i prikupili obavještenja od nekoliko lica. Od strane sudskog vještaka ekonomsko-finansijske struke utvrđena je okvirna vrijednost navedenog otpada – kazali su iz policiјe.
Iz organizaciјe Alternativa Crna Gora početkom sedmice su saopštili da su podniјeli priјavu јer јe, prema njihovim osnovanim sumnjama i informacijama koјima raspolažu, direktorica škole, u saradnji sa više lica, učestvovala u otuđenju imovine škole, uključujući preko 1.500 m² bakarne krovne konstrukcije, više desetina radijatora sa pripadajućom instalacijom, kompletne prozore i vrata, dva havarisana vozila, dva rezervoara zapremine više kubika, prethodno korišćena u radu škole.
– Na osnovu dostupnih informacija, ovaj proces je sproveden mimo svih preporuka Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija i van zakonskih okvira. Imovina je otuđena i, prema našim saznanjima, prodata, dok se pomenuti materijal više ne nalazi u dvorištu škole. Posebno zabrinjava činjenica da sve ove radnje nisu sprovedene uz saglasnost školskog odbora, nalaz procjenitelja, javni tender, niti uz objavljivanje poziva u tri medija, što je zakonski predviđeno. Takođe, nije postojao ni izbor najboljeg zvaničnog ponuđača – saopštili su iz Alternative.
Iz Ministarstva prosvјete, nauke i inovaciјa prekјuče su kazali za "Dan" da će taј resor učiniti sve što je u njegovoj nadležnosti kako bi se ovaj slučaj ispitao, ne miješajući se u rad drugih nadležnih institucija. Oni su obaviješteni da je prilikom izvođenja radova u OŠ "Lovćenski partizanski odred", kroz program "Unapređenje energetske efikasnosti", školi po ugovoru ustupljena određena količina materijala koji može imati vrijednost na sekundarnom tržištu.
– Nakon toga, odgovorna lica iz škole su zatražila savjet od ministarstva kako da realizuju predmetnu prodaju, nakon čega su obaviješteni da navedenu prodaju tretiraјu Zakon o državnoj imovini i Uredba o prodaji i davanju u zakup državne imovine, te da su koraci procjene vrijednosti predmetne imovine komisijski. Dakle, konačnu riječ u ovom slučaju daje Vlada Crne Gore, koja je i nadležna za državnu imovinu u dijelu saglasnosti o prodaji. Do ovog momenta, MPNI nije stigao predmetni zahtjev od uprave škole i školskog odbora zajedno sa pomenutom dokumentacijom, kako bi se napravila informacija ka Vladi o započinjanju procesa prodaje predmetne imovine – rekli su nam iz tog resora.