
U noći između 20. i 21. aprila u crnogorskim medijima odjeknula je vijest da je bivša predsjednica Vrhovnog suda Vesna Medenica u Kliničkom centru sebi pokušala da oduzme život, ali je na sreću spriječena, međutim, nedjelju dana kasnije slična tragedija nije izbjegnuta u Specijalnoj bolnici za psihijatriju u Kotoru gdje je mladić sa svega 24 godine sebi oduzeo život vješanjem. Samoubistva u zdravstvenim ustanovama, ipak, nijesu novost, a prema podacima Uprave policije koji su dostavljeni "Danu" u poslednjih pet godina devet pacijenata je sebi oduzelo život za vrijeme boravka u nekoj od bolnica. O protokolima koji se preduzimaju prilikom takvih tragedija nijesmo uspjeli saznati nikakve detalje, jer iz zdravstvenih institucija, koje smo kontaktirali, nijesu odgovarali na naša pitanja.
– U poslednjih pet godina u zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori registrovano je devet samoubistava. Službenici Uprave policije preduzimaju aktivnosti na utvrđivanju okolnosti pod kojima su izvršena samoubistva, odnosno preduzimaju se standardizovane operativne procedure u kojima rukovodi postupajući tužilac – kažu u Upravi policije.
U konkretnom slučaju samoubistva u bolnici u Kotoru, porodica stradalog mladića, čiji identitet ne otkrivamo, navodi da ih nadležne službe nijesu detaljno obavještavale o okolnostima koje su dovele do tragedije, a tvrde da je navodno izostala i istraga. Kako nam je kazao jedan od članova porodice sve što znaju je da se mladić objesio, ali kako je došlo do toga ni danas ne znaju.
– Ne želimo da vjerujemo da je došlo do zanemarivanja pacijenta jer je pripadnik RE populacije (Romi i Egipćani), nismo nikada imali negativno iskustvo zbog nacije. Ipak, voljeli bi da se sve malo bolje istražilo, jer mi smo mislili da će biti bezbjedan na psihijatriji, jer je tamo pošao na liječenje. On se liječio šest godina, nismo nikada upozoreni da je sklon samoubistvu, nadali smo se da će mu se pomoći, ali, nažalost, njega više nema – kazao nam je naš sagovornik.
U Specijalnoj psihijatrijskoj bolnici u Kotoru kažu za "Dan" da u psihijatriji samoubistvo predstavlja jedan od malobrojnih susreta sa smrću usled duševne bolesti, a svakako se tretira kao neželjeni i neočekivani događaj.
Pomoćnica direktora bolnice, specijalista psihijatrije, doktorka Tanja Mijatović Papić kaže da je mladić koji je izvršio suicid imao 24 godine, te da je on prvi put hospitalizovan u ustanovi u Kotoru u februaru 2017. godine i od tada je hospitalizovan u 13 navrata.
– Dijagnostikovano je teško duševno oboljenje, ali napominjemo da ni u jednom od hospitalnih tretmana nije evidentiran povišen suicidni rizik, ponašanje pacijenta je bilo kontrolisano, nije ispoljavao čak ni impulsivno hetero ni autoagresivno reagovanje. Shodno takvom praktičnom iskustvu i opserviranom aktuelnom stanju, prema pacijentu nisu sprovođene nikakve mjere posebnog nadzora ni tokom poslednje hospitalizacije. O neželjenom događaju koji se odigrao 28. aprila, obaviještena je Uprava policije – odjeljenje Kotor, koji su u skladu sa svojim ovlašćenjima izvršili uviđaj i o tome obavijestili Osnovno državno tužilaštvo u Kotoru, radi daljeg postupanja – navodi Mijatović Papić.
Ona objašnjava da samoubistvo na psihijatriji nije nikakav presedan, te da je takav događaj gotovo nemoguće predvidjeti, da motivacija za činjenje takvog akta proizilazi iz duboke psihopatologije u sklopu psihotičnih i tzv. velikog depresivnog poremećaja, gdje se uz poremećaj mišljenja rasuđivanja i emocija javlja nevjerovatna upornost da se ta radnja izvrši te da se u tom cilju izigra svaki nadzor, bilo u kućnim ili u hospitalnim uslovima.
– Uobičajena praksa u psihijatrijskoj bolnici je da se striktno kontroliše uzimanje terapije, što je jedini faktor reosiguranja da će se postepeno postići poboljšanje psihičkog stanja. Ukoliko pacijent ne produkuje suicidne ideje i ne manifestuje suicidno ponašanje, onda isti ne iziskuje posebne mjere fizičkog nadzora – ističe Mijatović Papić.