Na prostoru pljevaljskog lovišta, uz granicu sa Bosnom i Hercegovinom (BiH), pljevaljski lovci su u proteklom periodu pronašli šest srna u teškom stanju, koje su i uprkos liječenju uginule.
Slične pojave su uočeni i tokom 2021. godine, ali ne u ovako velikom broju. Srne su pronađene na različitim lokacijama, ali sve u neposrednoj blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom.
U pljevaljskom Lovačkom društvu tvrde da se ne radi o nekoj zaraznoj bolesti, ali da postoji mogućnost da je došlo do neke vrste trovanja na prostoru Bosne i Hercegovine.
– U šest slučajeva pronašli smo srne u veoma lošem stanju. Srne su pronađene na prostoru planine Кovač, Bukovice i Šula. Na tijelima srna nije bilo nikakvih povreda, pa prema tome nije bilo potrebe da se policiji prijavljuju ovi slučajevi. Svaka srna je veterinarski pregledana i za svaku postoji veterinarski izvještaj. Pritom, radi se o velikom prostoru, pa se ne može reći da su srne otkrivene na jednom mjestu. Mi sumnjamo na trovanje usled zagađenja vode ili trave. Dobro je da nije neka zarazna bolest, a ovakva uginuća se mogu pojaviti usled velikog priraštaja srneće divljači – kazao nam je predsjednik Lovačkog društva Pljevlja Rade Janjušević, uz pojašnjenje da su životinje bile jako slabe i isrpljene.
Oboljele srne su bile podvrgnute liječenju, ali da nijedna nije spasena. U pojedinim slučajevima izgledalo je da će doći do oporavka i prezdravljenja, ali je, kako objašnjava Janjušević, jaka dijareja ipak izazivala smrtni ishod.
Od oboljelih životinja uzeta je krv, ali nakon laboratorijskih ispitivanja nije utvrđeno da se radi o nekoj zaraznoj bolesti.
– Ostaje nam da dalje pratimo situaciju na terenu – kazao je Janjušević.
Prema njegovim riječima, u prethodnom periodu bilo je slučajeva da neka od srna bude povrijeđena prilikom udara automobila ili slično, ali su sve uspješno oporavile nakon intervencije veterinara.
– U ovom slučaju nije bilo oporavka. U svim ovim slučajevima zajedničko je to da su oboljele srne pronađene u blizini granice sa Bosnom i Hercegovinom – kaže Janjušević.
Кada je u pitanju sama zaštita u pljevaljskom lovištu, naš sagovornik ističe da Lovačko društvo na terenu ima 18 lovočuvara i da je zaštita divljači izuzetno dobra. Lovci se trenutno staraju o prihrani divljači, a na prostoru lovišta postavili su 107 hranilica sa sijenom i kukuruzom.
-Tokom prošle godine na terenu je ostavljeno četiri tone kukuruza. Ove godine su postavljene nove hranilice i divljač će se prihranjivati u još većem obimu. Pljevaljsko lovište je izuzetno bogato sa divljači i u čitavoj Crnoj Gori situacija u lovstvu je dobra i neophodno je svuda insistirati na brizi divljači, rekao je Janjušević.
Ukazuje da ima slučajeva kada se lovačka društva i lovci bez osnova optužuju i kada se situacija na terenu ne sagledava realno. Ističe da ga posebno pogađa kada se ne priznaju rad i trud na terenu.
– Često se dešava da se prilikom uginuća srne vodi istraga i da se lovci optužuju za krivolov, a da je bilo uginuće. I u sadašnjim slučajevima kada pronađemo oboljelu srnu, koja može i da ugine, možemo biti optuženi za krivolov. Zbog toga lovci sve svoje aktivnosti sada dokumentuju – navodi Janjušević.