Prema podacima Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI), u predškolskim ustanovama je 1.267 mališana iz drugih država, u osnovnim školama 5.810, a u srednjim 1.323.
U tom strateškom dokumentu ocijenjeno je da je obrazovni sistem Crne Gore u poslednje vrijeme izložen i dodatnim izazovima uzrokovanim prilivom djece i adolescenata iz drugih zemalja, uključujući djecu i porodice iz država pogođenih ratnim sukobima, kao što je Ukrajina.
– Nagli porast učeničke populacije, posebno u određenim opštinama i regionima, opterećuje resurse, infrastrukturu i nastavni kadar, što dovodi do prekobrojnih odjeljenja i ograničenih prilika za učenje – navodi se u strategiji.
Naglašeno je da se crnogorski obrazovni sistem mora brzo prilagoditi kako bi obezbijedio inkluzivno i kvalitetno obrazovanje za sve učenike, uključujući i djecu migrante i izbjeglice, djecu apatride ili u riziku od apatridije, kao i djecu iz drugih govornih područja, kojima treba pružiti uspješnu integraciju i akademski razvoj.
U nacrtu strategije je ukazano da Crna Gora zaostaje u rezultatima u ključnim oblastima poput obrazovanja i integracije tržišta rada, te da crnogorski obrazovni sistem, iako pokazuje napredak u poslednjih nekoliko godina, još uvijek ne priprema adekvatno adolescente za brze promjene na tržištu rada i u ekonomiji.
Prema podacima iz ovog dokumenta, u osnovnim i srednjim školama školske 2023/2024. bilo je 96.396 učenika, 25.075 upisanih u predškolske ustanove, a 16.309 na visoko-obrazovnim institucijama.
U crnogorskom obrazovnom sistemu je 1.722 djece s posebnim obrazovnim potrebama, 2.385 iz romske i egipćanske zajednice, 7.286 djece korisnika materijalnog obezbjeđenja porodice i 357 mališana bez roditeljskog staranja.
U MPNI smatraju da će do 2035. godine obrazovanje karakterisati pristup usmjeren na dijete, koji daje prioritet dobrobiti i motivaciji učenika, podstiče povoljno okruženje za učenje i fokusira se na individualne potrebe i cjelovit lični razvoj učenika.
– Učenici će 2035. godine osjećati snažnu pripadnost predškolskim ustanovama i školama koje su posvećene inovativnim, interaktivnim i relevantnim metodama nastave, koje stavljaju akcenat na razvoj vještina i kompetencija bitnih za ličnu ispunjenost i pružanje značajnog doprinosa crnogorskom i globalnom društvu. Ova vizija biće obogaćena raznovrsnim oplemenjujućim vannastavnim aktivnostima, njegujućim i saradničkim odnosima i mogućnostima za uključivanje učenika u procese donošenja odluka – planirano je tim strateškim dokumentom.