
Podgoričanka Sandra Filipović kazala je za "Dan" da je Upravni sud donio presudu u kojoj se navodi da je osnovana tužba protiv Ministarstva zdravlja zbog nedonošenja rješenja po njenoj žalbi i odbijanja konzilijuma Kliničkog centra Crne Gore da je uputi na transplantaciju bubrega u inostranstvo. Filipovićeva je istakla da će od Fonda za zdravstveno osiguranje tražiti nadoknadu i refundaciju ukupnih troškova od 90.000 eura eura za transplantaciju bubrega u Bjelorisuji 28. marta ove godine koju su platili podizanjem kredita. Ona poručuje da su nadležni time prekršili Zakon o zdravstvenom osiguranju i uskratili joj pravo na liječenje. U presudi Upravnog suda se navodi da se tužba usvaja i da se Ministarstvo zdravlja da u roku od 15 dana od dana prijema ove presude odluči po žalbi tužilje, odnosno da od KCCG zahtijeva da izda izvještaj kojim se upućuje na liječenje u inostranstvo.
Prema poslednjoj listi čekanja na transplantaciju organa, u Crnoj gori čeka preko 50 osoba. Transplantacioni program kod nas se ne sprovodi od decembra 2019. godine zbog isteka ugovora sa stručnjacima iz ove oblasti iz Hrvatske.
– Znam kroz šta ljudi prolaze da bi otišli na transplantaciju organa. Isto sam prošla i ja, kompletna moja porodica i ja podigli smo kredit kako bih uspjela da odem na transplantaciju. Nakon što je sud utvrdio da je predsuda usvajajuća zbog neizdavanja konzilijarnog izvještaja, odnosno slanja na liječenje u inostranstvo, krenuću u postupak refundacije troškova koji iznose oko 90.000 eura. Ukoliko Fond za zdravstvo odbije da mi refundira troškove liječenja, podnijećemo tužbu. Tražim refundaciju u punom iznosu kao što Zakon o zdravstvenom osiguranju propisuje. Za sve postoje dokazi, preskočiću troškove pratioca i nošenje nalaza svaka tri mjeseca. Suština je ono što tvrdim tri godine da su shodno zakonu obavezni da, ukoliko ne postoji ugovor o liječenju u nekoj stranoj klinici, pošalju osiguranika na liječenje u inostranstvo, gdje za to postoje uslovi, odnosno da izdaju konzilijarni izvještaj što nefrološko odjeljenje izričito odbija. Otkad je donesena presuda Upravnog suda, na liječenje u Tursku, ako imaju donora, poslati su prvi pacijenti u istoriji Nefrološkog odjeljenja Kliničkog centra. Zakon ne poznaje razliku između transplantacije sa donorom ili transplantacije od srodnika, kadaverične operacije, preminulog pacijenata kakva je meni bila potrebna – ističe Filipović.
U obrazloženju presudi se navodi da Ministarstvo zdravlja nije u propisanom roku do 45 dana po Zakonu o upravnom postupku odlučilo o žalbi tužilje na postupanje KCCG, zbog čega su se stekli uslovi iz čl 12 stav 2 Zakona o upravnom sudu za pokretnje upravnopg spora.
– Imajući u vidu navedeno, ovaj sud nalazi da su ispunjeni uslovi za donošenje odluke u skladu sa odredbom člana 38 stav 3 Zakona o upravnom sporu, kojom je propisano kad je tužba podnijeta zbog ćutanja uprave u skladu sa zakonom, a Upravni sud utvrdi da je osnovana, presudom će usvojiti tužbu i obavezati tuženi organ da riješi predmetnu stvar. Tuženi organ je u odgovoru na tužbu u bitnom ukazao na relevantne međunarodne dokumente koji se odnose na postupak transplantacije, kao i da taj organ radi na legislativnom, edukativnom i infrastukturnom poboljšanju uslova za program transplantacije. Naveli su i da je prema izvještaju konzilijuma nefrologa KCCG odlučio da je tužilja dobrog zdravstvenog stanja, radno sposobna, s funkcionalnim krvnim pristupom za hemodijalizu i nema indikaciju za hitnim liječenjem metodom transplantacije organa, zbog čega Konzilijum neće tužilju uputiti na bilo koju listu čekanja za kadaveričnu transplantaciju bez saglasnosti Ministarstva zdravlja jer se time krši Istanbulska deklaracija iz 2008. godine i međunarodne konvencije o doniranju organa – navodi se u presudi.
Коментари (0)
Оставите свој коментар