Ministarstvo vanjskih poslova / - DAN
15/09/2023 u 15:14 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Uskoro otvaranje crnogorskih ambasada u Danskoj i Egiptu

Pored snaženja bilateralnih veza i unapređenja saradnje, MVP u kontunuitetu radi i na širenju mreže počasnih konzula, čiji rad doprinosi boljem povezivanju u oblasti ekonomije, ističu u ovom resoru

Ministarstvo vanjskih poslova nastavlja sa snaženjem diplomatsko-konzularne mreže, a kako su saopštili uskoro se očekuje otvaranje ambasada u Danskoj i Egiptu.

- Vodeći se utvrđenim nadležnostima, koje se ogledaju u predstavljanju Crne Gore u drugim zemljama i zaštiti interesa države i njenih građana, Ministarstvo vanjskih poslova nastavlja sa aktivnostima na planu razvoja diplomatsko-konzularne mreže. Kao što je javnosti poznato, Crna Gora je prošle godine otvorila Ambasadu u Kraljevini Nizozemskoj, sa sjedištem u Hagu, čime se doprinijelo intenziviranju političkih odnosa sa zemljom čija je podrška pridruživanju Crne Gore porodici evropskih država od izuzetnog značaja. Vodeći se našim ključnim vanjskopolitičkim prioritetom, a to je upravo članstvo u EU, obezbijeđeni su svi uslovi za kvalitetno funkcionisanje diplomatsko – konzularnog predstavništva (DKP) u Hagu, čime će se nesumnjivo pružiti dodatan doprinos razvoju odnosa dvije države, te potvrditi naša posvećenost da razvijamo političke, ekonomske i sveukupne odnose sa prijateljskom i savezničkom Nizozemskom - naveli su iz MVP-a.

Na toj liniji, kako dodaju, a shodno Odluci Vlade Crne Gore o otvaranju Ambasade u Kraljevini Danskoj sa sjedištem u Kopenhagenu, koja je donijeta krajem 2018. godine, Ministarstvo vanjskih poslova privodi kraju procedure za otvaranje ovog DKP-a.

- Naime, MVP je u budžetskom planu za 2024. godinu predvidjelo otvaranje Ambasade u Kopenhagenu, te će, u komunikaciji sa Ministarstvom finansija koje daje konačnu saglasnost, raditi na ostvarenju planiranog. Otvaranje ovog DKP-a će doprinijeti intenziviranju saradnje u svim oblastima, afirmaciji i promovisanju naših potencijala i jačanju prijateljstva između dvije države, pri čemu posebno ističemo značaj za proces evropske integracije, imajući u vidu da je u Danskoj podrška javnog mnjenja proširenju EU na visokom nivou, kao i da Crna Gora nema DKP u skandinavskim državama - objašjavaju oni.

U cilju jačanja prisustva u Švajcarskoj, a u okviru plana razvoja DKP mreže i jačanja bilateralnih kontakata shodno definisanim prioritetima, u pripremi je, kako ističu, otvaranje Ambasade u Ženevi, jednom od najvažnijih diplomatskih centara u svijetu.

- Vodeći se principom racionalizacije troškova, Ambasada će biti otvorena u okviru objekta u kojem je smještena Misija Crne Gore pri Ujedinjenim nacijama i drugim međunarodnim organizacijama. Otvaranje ovog DKP-a doprinijeće jačanju veza sa zemljom koja njeguje viševjekovnu tradiciju evropskih i demokratskih vrijednosti, a koje su kompatibilne i sa vrjednosnom orjentacijom Crne Gore i njene vanjske politike. Dodatno, značajno je i zbog održavanja bliskih veza sa brojnom crnogorskom dijasporom u ovoj zemlji, te pružanja konzularnih usluga, za koje se naši državljani koji žive u Švajcarskoj, trenutno, obraćaju DKP-ima Crne Gore u SR Njemačkoj - naglašavaju oni.

Srednjeročni plan razvoja diplomatsko konzularne mreže, kako navode iz ministarstva,  podrazumijeva otvaranje DK predstavništava i u Slovačkoj, Češkoj i Egiptu. Slovačka i Češka, kao zemlje članice Evropske unije, snažan su podržavalac integracije Crne Gore u EU, kao i politike proširenja, te zagovornici stava da je članstvo zemalja Zapadnog Balkana u EU, jednako važno i za Uniju i za zemlje regiona, a otvaranje DKP-a u ovim zemljama doprinijeće intenziviranju političkih, ali i ekonomskih, kulturnih i ukupnih bilateralnih odnosa.

- Imajući u vidu doprinos i ulogu Arapske Republike Egipat u afirmisanju sigurnosti i prosperiteta mediteranskog regiona, u planu je i otvaranje Ambasade u ovoj zemlji, što će biti prvo DKP Crne Gore na afričkom kontinentu. Širenje crnogorske diplomatsko – konzularne mreže na ovaj region, doprinijeće boljem povezivanju i snažnijoj saradnji, naročito u oblasti turizma, posebno imajući u vidu uspostavljanje čarter avio linije iz Egipta tokom turističke sezone, koje je, uz vizne olakšice za egipatske turiste u tom periodu, otvorilo nove mogućnosti za snažnije ekonomsko povezivanje i saradnju između dvije zemlje - dodaju oni.

Pored snaženja bilateralnih veza i unapređenja saradnje, MVP u kontunuitetu radi i na širenju mreže počasnih konzula, čiji rad doprinosi boljem povezivanju u oblasti ekonomije, te predstavljanju Crne Gore u svim, a naročito onim zemljama u kojima nemamo diplomatsko-konzularno predstavništvo.

- Na toj liniji, u završnoj je fazi priprema otvaranja konzulata na čelu sa počasnim konzulom u Inujami, u Japanu - napominju iz MVP.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (1)

This comment was minimized by the moderator on the site

Cus, centar za gradjansko obrazovanje ... a koga ti jadna mozes obrazovat. Dje je novac od zapada i drps-a tu si ti i tvoje laprdanje. Tvoja briga za svijet a posebno za Ukrajinu za koju vjerujem da ne znas ni dje je, taman je tolika koliko ti...

Cus, centar za gradjansko obrazovanje ... a koga ti jadna mozes obrazovat. Dje je novac od zapada i drps-a tu si ti i tvoje laprdanje. Tvoja briga za svijet a posebno za Ukrajinu za koju vjerujem da ne znas ni dje je, taman je tolika koliko ti se na racun uplati. Da nosis samo jedan broj manji cipela cijela bi upala u s ... ak tvojih finansijera. I ti i mnoge tvoje kolege iz raznih NVO.

Учитај више
Jesenjin
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
28. mart 2025 17:53