
- Ugroženi smo. Državna uprava i pravosuđe ili javna uprava danas je veoma socijalno ugrožena. Naš standard je toliko nizak da naši radnici, zaposleni javne uprave, oni stigmatizovani, koji se svaki dan preko raznih, mogu reći i botova, provlače, dezinformacije, razne dezinformacije, da je zaposleni državni službenik onaj koji živi na kontu države ili da država uhljebljuje takve. Ne. Zaposleni javne uprave su najugroženija kategorija ne samo u Crnoj Gori, nego i regionu - poručio je predsjednik Sindikata uprave i pravosuđa Crne Gore Nenad Rakočević.
Kako je saopštio, tražiće od izvršene vlasti ili odgovornih činilaca da ispune njihove zahtjeve koji su, kako je kazao, potpuno podudarni sa izvještajem koji je Evropska komisija, odnosno Sigma, prezentovala Vladi.
Iz Sindikata su ranije saopštili da, između ostalog, zahtijevaju uvećanje koeficijenata, poboljšanje zakonskih propisa, sedmočasovno radno vrijeme, početak socijalnog dijaloga, ali i ostavku ministarke Naide Nišić.
- Za postizanje efikasnog sistema uprave i pravosuđa, od presudnog je značaja da zaposleni imaju dostojanstvene uslove rada, kako bi imali i efikasniju javnu upravu i efikasnije pravosuđe. Dostojanstveni uslovi rada podrazumjevaju odgovarajuće radne uslove, adekvatnu organizaciju, i priznanje truda svih zaposlenih koji čine temelj funkcionisanja javnog sektora – poručili su ranije iz Sindikata uprave i pravosuđa.
Sindikat snažno podržava optimizaciju radnih mjesta i poziva Vladu da pokrene procese koji će omogućiti efikasniju organizaciju rada. Međutim, napominju da ovaj proces mora biti zasnovan na detaljnoj analizi radnih mesta, kako bi se identifikovala fiktivna radna mjesta, kao i zaposleni koji ne ispunjavaju svoje radne obaveze.
- Zajednička analiza radnih mjesta je ključna za stvaranje sistema koji će služiti interesima svih građana Crne Gore - kazali su u Sindikagtu.
U fokusu njihove borbe je izgradnja partnerskog odnosa sa Vladom, koja, kako kažu, treba da postane simbol socijalne pravde i odgovornosti prema svojim zaposlenima.
- Socijalni dijalog je mehanizam za postizanje tog cilja, jer samo uz međusobno povjerenje možemo graditi stabilnije društvo i bolje radne uslove - naglašavaju u saopštenju.
Sindikat se protivi donošenju zakona koji ugrožavaju prava radnika i insistira na sindikalnom učešću u svim važnim procesima.
- Ako Vlada nastavi da ignoriše naše zahtjeve, zaštitu svojih prava potražićemo na međunarodnom nivou, preko relevantnih institucija Evropske unije - kažu iz Sindikata.
Poručuju da nagomilani problemi u državnoj upravi i pravosuđu moraju postati prošlost, a da dostojanstveni uslovi rada, efikasnija uprava i pravosuđe i zadovoljni građani predstavljaju budućnost.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar