
Ovih dana u centru pažnje domaće javnosti je krivolov u vrijeme ribolovnog zabrana na Skadarskom jezeru. Na društvenim mrežama mogu se vidjeti video-snimci na kojima su snimljeni krivolovci u „akciji“.
Tragom ovih informacija, Portal Dan je istraživao srž problema i kako funkcioniše stanje na terenu iz dana u dan na Skadarskom jezeru.
Naime, kako saznajemo, Služba zaštite NP „Skadarsko jezero“ ima oko dvadesetak lovočuvara, a pola od tog broja je operativno. Na raspolaganju su im dva do tri patrolna čamca kojim patroliraju nadzornici-lovočuvari, kako u dnevnim, tako i u noćnim satima.
Međutim, zbog ogromne površine samog Skadarskog jezera i priobalnog dijela gotovo je nemoguće s toliko ljudstva i opreme iole kvalitetno zaštititi prostor nacionalnog parka.
Kako Portal Dan saznaje u razgovoru s licima koja se bave krivolovom, zaključujemo da su jako dobro organizovani. Kako smo saznali, imaju i svoju mrežu dojavljivača koji ih obavještavaju o kretanju patrola nadzornika i policije.
Veliki problem za zaštitu jezera predstavlja mnogo tačaka, odnosno pristana sa kojih se isplovljava plovilima, tako da bi maltene trebala cijela vojska službenika koja bi trebala jezero da iskontroliše. Takođe, veliki problem su i vremenske neprilike koje onemogućavaju lovočuvare da djeluju u pojedinim situacijama.
Jedno lice, koje se po sopstvenom priznanju, duži niz godina bavi krivolovom priznaje da mu se u većini slučajeva krivolov isplati, ulaže novac u opremu, ribolovne alate i aparate (nelegalne) sa kojima krivolovi i veoma je motivisan ostvarenom zaradom. Kaže da ima prijatelje među lovočuvarima, ali na naše pitanje da li je potrebno da ih podmiti-korumpira nije htio da odgovori. Sa druge strane saznajemo da su lovočuvari jako nezadovoljni svojim primanjima i uslovima rada. Kako Portal Dan saznaje, u Službi zaštite je potrebno da dođe do smanjenja starosne granice, tj. da se „uvede svježa krv“ i da se služba maksimalno profesionalizuje. Kako nam je rečeno, aktuelni mendzment Javnog preduzeća nacionalni parkovi Crne Gore (JPNPCG) aktivno radi na tome, ali zakonske procedure zahtijevaju određeno vrijeme i regulativu. Sa druge strane, lica koja se bave krivolovom i ostalim nelegalnim aktivnostima na Skadarskom jezeru kažu da do sada nisu imali većih problema kada je u pitanju kaznena politika jer su one uglavnom novčane i u većini slučajeva sudski procesi se završavaju u njihovu korist.
Proteklih dana mediji su pisali o krivolovu na Skadarskom jezeru, uznemiravanju i rastjerivanju pelikana iz rezervata za ptice i interesovalo nas je zašto krivolovci rastjeruju pelikane, odnosno koji im je motiv. Rečeno nam je da u tom području nema platformi za gniježđenje pelikana da bi bilo jako interesantno za ribolovce da izlovljavaju ribu u tom području.
Naš sagovornik kaže da oni, između ostalog, uspijevaju da prodaju ribu bez problema čak i u vrijeme ribolovnog zabrana, jer nema neke veće kontrole na prodajnim mjestima od strane drugih nadležnih službi, osim u slučaju da se desi da policija zaustavi nekog po dojavi ili slučajno i nađe im veću količinu ribe u vrijeme ribolovnog zabrana.
Portal je dobio informaciju da ima i nadzornika Nacionalnog parka koji se bave prodajom ribe, i to čak u vrijeme ribolovnog zabrana.
Postavlja se pitanje kako je moguće da neko ko treba da radi na suzbijanju krivolova može da se bavi nelegalnim radnjama suprotnim svojoj profesiji. Istraživanjem došli smo do saznanja da na Fejsbuku postoji stranica pod nazivom „Marinada Zeta“ koja se bavi prodajom mariniranog šarana putem porudzbine.
Objave do kojih smo došli od 22.3, iako je ribolovni zabran počeo 15.3, dokazuju da se prodaja i narudzbe uveliko obavljaju preko ove FB stranice. Prema nezvaničnim informacijama, iza ovog profila stoji jedan od lovočuvara NP „Skadarsko jezero“, pa se postavlja pitanje kako je moguće da se tako nešto dešava u društvu gdje se javnost pita kako je moguće da postoji izražen problem sa krivolovom a lica koja su zadužena za očuvanje ribljeg fonda sama rade na njegovom uništenju. Kako saznajemo, u JPNPCG, u saradnji sa drugim institucijama, odlučni su u namjeri da ovakvim pojavama stanu na kraj i da se energično obračunaju sa anomalijama u svojim redovima i pošašću zvanom krivolov, sa fokusom na zaštitu životne sredine.
S druge strane lica koja se bave krivolovom tvrde da su oni još uvijek sigurni iz razloga što imaju bolju opremu, brže čamce, bolje dojave i veći motiv – veliku zaradu od krivolova. Iz NVO sektora u svojim objavama na društvenim mrežama i medijima tvrde da se malo što radi na zaštiti ribljeg fonda Skadarskog jezera i da je dok su oni imali priliku da učestvuju u očuvanju jezera stanje bilo kudikamo bolje. Tvrde da su doživljavali velike neprijatnosti na terenu, što od krivolovaca, što od lovočuvara koji su u sprezi sa krivolovcima, da su dobijali čak i prijetnje od lovočuvara, i da je u toj službi kod jednog broja njih jako izražen problem alkoholizma. Sa druge strane oni koji bi da obavljaju svoj posao savjesno su u manjini ili ne dolaze do izražaja zbog opstrukcija korumpiranih kolega.
Očigledno su potrebne korjenite sistemske i zakonske promjene kako bi se krivolovu stalo na put, kako se ne bismo svake godine iznova bavili problemom krivola na Skadarskom jezeru. tj. zakonski pojačati kaznenu politiku, pročistiti službe Nacionalnog parka od nesavjesnih radnika i maksimalno profesionalizovati Službu zaštite. Takođe, očigledno je potrebno da NP „Skadarsko jezero“ modernizuje službu, odnosno nabavi adekvatne čamce i opremu kako bi nadzornici mogli da se „utrkuju“ sa krivolovom.
Iz JPNPCG apeluju na sve dobronamjerne i savjesne građane da prijavljuju sve nelegalne aktivnosti koje uoče u cilju očuvanja flore i faune i životne sredine za dobrobit svih građana naše zemlje.
Коментари (1)
Оставите свој коментар