Međunarodna konferencija Tech 4 rights / - DAN PORTAL
13/12/2024 u 19:42 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) Otvorena Međunarodna konferencija u Podgorici: Tech 4 rights donosi notu inovativnosti

U Podgorici je otvorena Međunarodna konferencija Tech 4 rights koja ima za cilj promociju tehnologije i koja prava nam omogućava kroz pet tema, od sajber bezbjednosti do zdravstvene zaštite i edukacije.

- Mi smo nastupili, da kažem, prvo vrlo široko. Obrađivati pet glavnih tema od sajber bezbjednosti do edukacije i tehnologije. Zatim imamo dezinformacije u svijetu, u digitalnom svijetu. Takođe imamo i zdravlje, odnosno zdravstvenu zaštitu i odnos prema tehnologiji. Ono o čemu ćemo pričati konkretnije na panelu o edukaciji i tehnologiji jeste da vidimo kako tehnologija može da pomogne edukaciji. Svjesni smo da nove generacije ne uče kao što smo mi nekada učili i da se više koriste tom tehnologijom. I kako možemo ta dva pojma da ujedinimo, to nije nešto novo. Drago nam je da donosimo jednu notu inovativnosti sa ovom konferencijom, jer ćemo baš adresirati i neke najbolje prakse koje već postoje u Evropi, a i svijetu. Takođe da bacimo svjetlo na one ljude koji se bave onim što se zove gejmifikacija u učenju ili učenje zasnovano na igri. Tako da na konkretnom ovom panelu pričat ćemo o tome koje su inicijative potekle kao start-upovi u Crnoj Gori. Imaćemo jednu perspektivu kako to u akademskom svijetu izgleda sjedinjavanje interdisciplinarnih tema, dakle tehnologije i edukacije. A takođe imamo i čovjeka koji se bavi asocijacijama za tehnologiju u edukaciji na evropskom nivou i može nam reći koja je tu u stvari uloga države u ovoj sferi i kako država može da pomogne da to reguliše - kazala je za Dan Marina Tomović, članica Mreža Alumnista Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori.

 

Svjedoci smo da su nerijetko ljudska prava ugrožena u digitalnom svijetu.

- Verujem da je na to pitanje vrlo teško dati odgovor jer svako iz svoje perspektive može da kaže da je nešto najugroženije. Ono što bih ja istakla jeste da moramo da obratimo pažnju na to kako koristimo internet, da li se šire dezinformacije, da li su neke činjenice lake za provjeru, takođe i da li svi imamo pristup internetu. Svi govorimo o tom digitalnom svijetu i pravimo o digitalnom svijetu, da li svi imaju pristup digitalnom svijetu. To je jedno pitanje koje moramo da postavimo, da li koristimo dovoljno to digitalno i tu tehnologiju u, recimo, sferi zdravstva, koje može da apsolutno unaprijedi naše zdravstvene usluge, može da unaprijedi našu javnu administraciju, dakle da imamo E-vladu ili E-pristup servisima, takođe i u sferi, kao što sam rekla, obrazovanja, sajber bezbednosti. To je nešto sa čime Crna Gora možda imala najviše, u najskorije vrijeme, dodira, tako da i na to želimo da obratimo pažnju. Mislim da je to ova konferencija, da kaže nam sve te perspektive i da osmotri iz različitih uglova - kazala je Tomović.

Jedan od panelista na konferenciji biće Čivning alumnista, dobitnik britanske stipendije, koji radi na Institutu za uporedno pravo u Beogradu kao istraživač-saradnik, Aleksandar Mihajlović.

- Biću jedan od panelista drugog dana skupa koji je posvećen pitanju dezinformacija u digitalno doba, tako da će moj fokus u izlaganju biti na dva nova dokumenta koja su donijeta ove godine. Jedan je Akt Evropske unije o vještačkoj inteligenciji, a drugi je posvećen, odnosno je vezan za Savjet Evrope i tzv. Okvirnu konvenciju Savjeta Evrope koja se bavi pitanjima regulisanja vještačke inteligencije, tako da ću ukazati kako su ovi instrumenti prepoznali pitanje lažnih informacija koje mogu nastati korišćenjem različitih tehnologija, uključujući i vještačku inteligenciju.

Organizator događaja je Mreža Alumnista Ujedinjenog Kraljevstva u Crnoj Gori (NVO MAUK), nevladina organizacija čiji su članovi crnogorski profesionalci koji su završili studije u Ujedinjenom Kraljevstvu, prvenstveno putem Čivning stipendije. Osnovana 2013. godine, NVO MAUK je realizovala niz projekata uz finansijsku podršku Britanske ambasade u Podgorici, s ciljem unapređenja crnogorsko-britanskih odnosa i korišćenja stečenog obrazovanja i vještina Čivning alumnista za projekte od velikog društvenog značaja.

Ovi projekti imaju za cilj doprinos razvoju Crne Gore kroz inovativne pristupe i međunarodnu saradnju.

Dvodnevni program pokriva ključne teme na raskrsnici tehnologije i ljudskih prava: AI etika i politike: Uloga vještačke inteligencije u smanjenju siromaštva i nejednakosti te promociji građanskog angažmana; HealthTech: Upotreba novih tehnologija za podršku mentalnom zdravlju, promociju zdravih stilova života i dijagnostiku; EdTech: Inovacije u obrazovanju kroz mikro-učenje, gejmifikaciju i masovne online kurseve; Cybersecurity: Zaštita ranjivih grupa od sajber prijetnji i promocija multisektorske saradnje; Borba protiv dezinformacija: Analiza kako nove tehnologije utiču na politiku i izborni proces.

 

 

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

15. januar 2025 15:40