Ramsar konvencija / Ministarstvo
05/02/2024 u 08:57 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

(VIDEO) SvjetskI dan močvara: Svaka močvara je važna, Svaki trud se računa

U Crnoj Gori trenutno postoje tri Ramsarska područja: Nacionalni park Skadarsko jezero koje je 1995. godine upisano na Ramsar listu, Tivatska solila upisana 2013. godine, i ulcinjska Solana upisana 2019. godine - navode iz ministarstva

Ministarstvo turizma, ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera je, povodom 2. februara, Svjetskog dana močvara, objavilo edukativni video sa zaštićenih područja Ramsar, a sve u cilju podizanja svijesti o važnosti močvarnog područja za ljude i Zemlju.

Sekretarijat Konvencije o močvarama (Ramsar konvencija) je objavio ovogodišnju temu: “Vlažna staništa i ljudsko blagostanje”, i kampanjom naglašava koliko su močvarna područja i ljudski život međusobno povezani s ljudima koji crpe hranu, inspiraciju i otpornost iz ovih produktivnih eko-sistema.

- Ono što je važno, tema za ovu godinu podvlači kako su svi aspekti ljudskog blagostanja povezani sa zdravljem svjetskih močvara, te pozivaju svakoga od nas da cijenimo i upravljamo našim močvarama.

Svaka močvara je važna. Svaki trud se računa - ističu iz ministarstva.

Ističu da je ljudsko blagostanje neopozivo povezano sa stanjem svjetskih močvara.

- Ovisni smo o ovim ekosistemima koji održavaju život, ali oni moraju biti zdravi ako žele nastaviti da nam pružaju vodu i hranu, podržavaju biološku raznolikost, obezbjeđuju sredstva za život, štite od ekstremnih vremenskih pojava i ublažavaju klimatske promjene - navodi se u saopštenju.

Stoga, kako navode, kampanja ističe tri glavne poruke na koje će se i naše obilježavanje bazirati:

- Ulaganje u održivo korištenje močvara znači ulaganje u budućnost čovječanstva,

- Močvare mogu pružiti gradovima i njihovim stanovnicima višestruke ekonomske, društvene i kulturne koristi koje podržavaju ljudsko blagostanje,

- Obnova močvarnih staništa je ključna za prevazilaženje krize klimatske i biodiverziteta i za postizanje ciljeva održivog razvoja za dobrobit svih ljudi.

Do danas je u međunarodnu saradnju na očuvanju ovih predjela uključeno više od 170 zemalja, sa preko 2.500 lokaliteta među kojima i Crna Gora.

- U Crnoj Gori trenutno postoje tri Ramsarska područja: Nacionalni park Skadarsko jezero koje je 1995. godine upisano na Ramsar listu, Tivatska solila upisana 2013. godine, i ulcinjska Solana upisana 2019. godine - navode iz ministarstva.

Ističu da se u prošlosti smatralo da su ovo nekorisne, pa čak i štetne vodene površine (izvori bolesti i zaraze), da ih treba kultivisati ili čak isušivati. Zbog toga su mnoga od njih nepovratno uništena. Danas znamo da su vlažna staništa veoma važne vodene površine jer u njima žive rijetke biljke i životinje, kada ih ne bi bilo, značajno bi se narušila prirodna ravnoteža na Zemlji.

- Iako je naša zemlja veoma bogata značajnim vodenim staništima, treba uvijek znati da prirodni resursi nijesu neograničeni. Naprotiv, oni su vrlo ograničeni i sa njima se mora postupati pažljivo.

Vlažna staništa su među najproduktivnijim eko-sistemima na zemlji. Ona podržavaju jako visok nivo biodiverziteta, pružaju utočište za mnoge rijetke vrste, stanište su miliona migratornih ili nemigratornih vrsta ptica močvarica, predstavljaju integralni dio hidrološkog ciklusa i igraju ključnu ulogu za održavanje kvaliteta i kvantiteta vode. Ona su često međusobno povezana, i obično predstavljaju zone tranzicije između vodenih i kopnenih ekosistema, kao što su šume i livade. Kao takva, vlažna staništa imaju ogroman direktan i indirektan značaj za ljude, kako ekonomski tako i kulturni - napominju iz ministarstva.

Močvarna područja su od neprocjenjive vrijednosti za život i ekonomski razvoj Zemlje u cjelini, jer su izuzetno važni za prečišćavanje vodenih ekosistema, predstavljaju značajne lance ishrane, vezu između migratornih vrsta, efikasan sistem zaštite od poplava, itd. Svaki gubitak ovih područja istovremeno znači i osiromašenje prirodnih resursa značajnih za opstanak rijetkih predstavnika biodiverziteta i specifičnih ekosistema.

- Podsjećamo da je je opšti zaključak na velikoj međunarodnoj konferenciji održanoj 02. februara 1971. godine u Ramsaru, iranskom gradu na obali Kaspijskog jezera, bio da “Prirodna vodena bogatstva nisu neograničena i s njima se mora postupati pažljivo".

Ramsarska poruka usvojena davne 1971. godine bila je i ostala osnova za zaštitu, očuvanje i mudro korišćenje vlažnih staništa širom planete - saopštili su iz ministarstva.

Video možete pogledati na linku: https://youtu.be/7cTk6hb3NMS

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
22. novembar 2024 15:42